[NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Tu możesz się pochwalić swoimi dokonaniami.
Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

[NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Texel » 4 sty 2015, o 19:36

Obrazek
Obrazek

Po dłuższej chwili przerwy przyszedł czas na nasz kolejny projekt. Tym razem Grupa Emerald na warsztat bierze dwie bliźniacze części serii Pokémon - HeartGold oraz SoulSilver. W tłumaczeniu, tytuły gier zmieniliśmy na Pokémon Złote Serce i Pokémon Srebrna Dusza. Prace nad projektem trwają od końca 2013 roku.

Planujemy przetłumaczyć wszystkie tego wymagające grafiki oraz wszystkie teksty w grze. Niedawne wyłączenie przez Nintendo usługi Nintendo Wi-Fi Connection nieco ujęło nam pracy, lecz tekstu wciążjest dużo i tłumaczenie na pewno nieprędko się zakończy. Jakakolwiek data premiery zostanie podana po korekcie i beta-testach.

Lwią część tłumaczenia tekstów zapożyczyliśmy z tłumaczenia Pokémonów Platinum autorstwa dark_archona za jego zgodą. Było to możliwe ze względu na bardzo podobną budowę obydwu gier. Tak samo, z tego samego tłumaczenia pochodzą (z drobnymi zmianami) nazwy własne: przedmiotów, ruchów i tym podobnych.

Tłumaczymy obydwie gry naraz jedynie ze względu na bardzo podobną ich budowę. Pliki zawierające tekst w obydwu grach są identyczne, a grafiki różnią się minimalnie.

W poprzednim projekcie nie wywiązaliśmy się z kilku pomniejszych obietnic, dlatego też teraz nie będziemy ich powtarzać. Do znanych błędów, które na pewno nie zostaną naprawione, należą:
  • Średnio zrozumiałe zdania, wypowiadane przez NPC m.in. w Strefie Walk. Problem ten istnieje we wszystkich spolszczeniach do Pokémonów, w których się ona znajduje, a naprawienie go wymagałoby sporych zmian w kodzie gry.
  • Odnoszenie się gry do gracza zawsze jako do mężczyzny. W języku angielskim dialogi postaci z chłopcami i z dziewczynami nie różnią się za bardzo, w polskim jednak jest z tym problem.
  • Błąd powiązany z powyższym: podczas interakcji z Pokémonem chodzącym za graczem gra również będzie go zawsze brała za samca.
Obrazek
Zanim przejdę do tych mniej ważnych rzeczy (zrzutów ekranu i takich tam), chciałbym podziękować kilku osobom:
  • dark_archonowi, za pozwolenie na wykorzystanie tłumaczenia do Pokémon Platinum oraz tablicy nazw własnych;
  • mziabowi za OmegaT-skills oraz zarządzanie projektem;
  • cienislawowi za przygotowanie skryptu do tłumaczenia.
Obrazek

W każdym tłumaczeniu wymagane są jakieś narzędzia. W tym spolszczeniu wykorzystaliśmy programy:
  • OmegaT do tłumaczenia tekstu;
  • thenewpoketext do ekstrakcji tekstu z gry oraz ponownego jego tam umieszczenia;
  • Tinke do edycji zawartości ROM-u z grą;
  • CrystalTile do edytowania grafik;
  • GIMP oraz Inkscape do tworzenia grafik;
  • DeSmuME do testowania spolszczenia.
Obrazek
Poniżej osiem zrzutów ekranu, żeby pokazać że jednak coś mamy zrobione:

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
__________________________________________________
POBIERZ
Pokémon Złote Serce - wersja 1.0
Pokémon Srebrna Dusza - wersja 1.0

__________________________________________________

variosPL
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2015, o 10:12

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: variosPL » 22 mar 2015, o 10:16

Hej zamierzam grać w pokemony Heart Gold i wolałbym grać po polsku czy wiadomo kiedy wyjdzie spolszczenie, albo na jakim etapie stoicie?

Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Texel » 27 mar 2015, o 20:49

Hej zamierzam grać w pokemony Heart Gold i wolałbym grać po polsku czy wiadomo kiedy wyjdzie spolszczenie, albo na jakim etapie stoicie?
Prace przez cały czas trwają, w szybszym lub wolniejszym tempie. Terminu wydania sami nie znamy.
Obrazek
Obrazek

Narami
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwie 2015, o 10:09

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Narami » 5 kwie 2015, o 10:12

witam licze na jak najszybsze zakończenie pracy, oczywiście jeśli potrzebujecie kogoś kto tego przetestuje to bardzo chętnie pomogę :D

Awatar użytkownika
Rascal
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 19:40

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Rascal » 24 kwie 2015, o 20:23

Siema, też z niecierpliwością czekam na te spolszczenie. Z moich obliczeń :P wynika, że postępy w tłumaczeniu są już na 95% i w czerwcu należy spodziewać się końca, no chyba że bardzo zwolniliście tempo. Mam nadziej że korekta to już szybko pójdzie :D

Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Texel » 26 kwie 2015, o 10:36

witam licze na jak najszybsze zakończenie pracy, oczywiście jeśli potrzebujecie kogoś kto tego przetestuje to bardzo chętnie pomogę :D
Akurat do testowania ludzi nam nie potrzeba, najbardziej przydałby się ktoś do tłumaczenia którejś z kolei rozmowy telefonicznej o tym samym.
Siema, też z niecierpliwością czekam na te spolszczenie. Z moich obliczeń :P wynika, że postępy w tłumaczeniu są już na 95% i w czerwcu należy spodziewać się końca, no chyba że bardzo zwolniliście tempo. Mam nadziej że korekta to już szybko pójdzie :D
Więc muszę bardzo zasmucić, ponieważ postępy aktualnie wynoszą 86,6%, zostały rzeczone rozmowy telefoniczne, wypowiedzi trenerów i duża część Pokédeksu.

Szczątki zespołu mają dość mało czasu i inne rzeczy na głowie, ale projektu nie porzucimy, bo na takim etapie tłumaczenia byłoby to jak (cytując znajomego) "nawalić w gacie dwa metry przed kiblem".

Korekta nie powinna zająć tak długo jak w poprzednim projekcie, tyle mogę powiedzieć. Żadnych terminów nie podaję (nawet roku wydania), bo już się na tym przejechałem.

I uwierz mi, ja też z niecierpliwością czekam na koniec tego projektu. Dla zainteresowanych: klik.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Rascal
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 19:40

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Rascal » 29 kwie 2015, o 20:21

Aha, szkoda że im bliżej końca tym wolniej idzie. A czy nie byłaby taka możliwość wrzucenia częściowego spolszczenia, bo jeszcze w tą części pokemonów nie grałem i wolałbym zagrać chociaż częściowo po polsku niż wcale, a widać że na pełne przyjdzie jeszcze sporo czekać.

Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Texel » 2 maja 2015, o 08:42

Aha, szkoda że im bliżej końca tym wolniej idzie. A czy nie byłaby taka możliwość wrzucenia częściowego spolszczenia, bo jeszcze w tą części pokemonów nie grałem i wolałbym zagrać chociaż częściowo po polsku niż wcale, a widać że na pełne przyjdzie jeszcze sporo czekać.
Nie. Niewydawanie wersji alpha/beta/demo/early access (niepotrzebne skreślić) to zasada, której mocno się trzymamy.
Obrazek
Obrazek

Glasher123
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2015, o 21:20

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Glasher123 » 10 maja 2015, o 21:35

Aż specjalnie założyłem konto by życzyć powodzenia ;) a więc powodzenia ludzie, wierzę że będzie świetnie zrobione te tłumaczenie i życzę by jak najmniej problemów spotkało was w tej końcowej fazie pracy ;)

Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

Re: [NDS] Pokémon HeartGold/Pokémon SoulSilver

Postautor: Texel » 12 maja 2015, o 18:55

Aż specjalnie założyłem konto by życzyć powodzenia ;) a więc powodzenia ludzie, wierzę że będzie świetnie zrobione te tłumaczenie i życzę by jak najmniej problemów spotkało was w tej końcowej fazie pracy ;)
Dziękuję za miłe słowa, takie komentarze najlepiej budują motywację do działania.

Krótkie wiadomości: stan na chwilę obecną to 89,4%, zostały jeszcze wypowiedzi trenerów i Pokédex. Skończyliśmy rozmowy telefoniczne, których tłumaczenie chyba w każdych Pokémonach jest mordęgą.

Szkoda, że nie mogę już edytować pierwszego posta, robiłbym aktualizacje postępu może częściej.
Obrazek
Obrazek


Wróć do „Projekty ukończone”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości