Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Wolna dyskusja na temat gier/tłumaczeń. Komentowanie i opinie jak najbardziej wskazane.
bialypc
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2011, o 12:56

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: bialypc » 5 mar 2014, o 00:22

A ja mam takie pytanie:
Dlaczego nie są robione Spolszczenia fajnych lub nawet bardzo fajnych gier, które Spolszczyć można w bardzo łatwy sposób. Za pomocą np. zwykłego windosowskiego "NOTATNIKA". Po prostu niektóre gry z tego co zauważyłem w większości robionych na silniku Unreal, ale nie tylko. Nawet nowe gierki takie jak "X-Men: Origins - Wolverine" lub "Leisure Suit Larry: Box Office Bust" i wiele innych, W głównym folderze gry jest np. folder "LUGame" a w nim folder "Localization" tam znajdują się folder "INT" czyli domyślny język Angielski gry. I w nim pliki z rozszerzeniem ".int" które uruchomić można zwykłym notatnikiem. Tłumaczy się teksty po prawej stronie znaku "=" i tyle. Pozostaje jedynie jeszcze tylko sprawa polskiej czcionki bo z tego co zauważyłem to na polskich "ó, ś, ć i.td." zamiast literki są jakieś znaczki. No ale mi wcale by nie przeszkadzało gdyby nie dało się zrobić Polskiej czcionki to zamiast "ó, ś, ć i.td" zrobić po prostu "o, s, c i.td". Chociaż wierzę że raczej dało by rady to zrobić.

Pewnie zaraz będziecie pisać jeśli to takie łatwe to dlaczego sam tego nie zrobisz. Otóż odpowiedź na to jest bardzo prosta. Wyobraźcie sobie że około 20 lat temu w szkołach podstawowych nie uczono języka obcego Angielskiego tylko Z.S.R.R czyli Ruskiego. Ja takowy właśnie miałem i mimo tego że już chyba w 6 klasie podstawówki był u nas w szkole wprowadzony Angielski to starszych uczniów już postanowiono nie uczyć tego języka. A szkoda bo wydaje mi się że, gdyby przez te parę lat jednak uczono od podstaw to jakoś później już po szkole można było by się doszkolić w tym języku. Oczywiście po podstawówce ja niestety zawodówce nadal miałem Rosyjski. I o to cała historia moja jak i wielu innych Polaków którzy chętnie korzystają z wszelkich Spolszczeń jeśli jest to możliwe.

Muszę też powiedzieć że próbowałem robić Spolszczenie według swoich możliwości za pomocą (PROSZĘ SIĘ NIE ŚMIAĆ) "Google translatora" ale przy większych tekstach po prostu wysiadałem. Translator mieszał wyrazy, ja nie potrafiłem dojść co do czego i na tym się kończyło moje Spolszczanie. Ale mimo to zrobiłem sobie kilka Spolszczeń, kilka mam pozaczynanych np. fajny symulator "X-COM Interceptor" wzorowany na pierwszej starej części "X-Com" UFO Enemy Unknown". Ale to już raczej mnie przerasta tekstów niby niema dużo ale Encyklopedia, opisy wszystkiego, odprawy do misji czy raporty po misji to już dla mnie wielki kłopot.

Tak więc aby dalej nie zanudzać. Jest teraz tyle osób dobrze znających Angielski, czemu by nie zajmować się takimi też Spolszczeniami które w bardzo łatwy sposób można wykonać. Nie trzeba się męczyć z rożnymi programikami do edycji plików. Tylko notatnik i ewentualnie zlecić specowi wykonanie czcionki czy jak to tam się robi.
Dzięki za uwagę i POZDRO !!!

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: bemberg » 5 mar 2014, o 06:54

Spieszę z wyjaśnieniami. Spolszczenia robi się nie dlatego, że łatwo edytować plik językowy, tylko dlatego, że dane osoby chcą przybliżyć swój ulubiony, lub interesujący ich projekt. Druga sprawa, to to, że nie wystarczy znajomość języka angielskiego. Jeśli chcesz zająć się jakimś projektem, załóż go w dziale "Pomoc przy projektach". Zrób czcionkę, przygotuj tekst z gry do oprogramowania CAT (tu polecam darmowa OmegeT) i szukaj tłumaczy. Po tłumaczeniu będziesz mógł się jeszcze zająć korektą i testam. Trzeba brać sprawy w swoje ręce a nie apelować.
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: Norek » 5 mar 2014, o 09:09

Oprócz tego, o czym napisał bemberg, dochodzi jeszcze kwestia taka, że nas jest tu kilkunastu, może 20-30 aktywnych tłumaczy (i tłumaczek) i mamy ograniczony czas. Oczywiście tworzone są spolszczenia do starszych jak i nowszych gier, niestety nie jesteśmy w stanie spełnić życzenia każdego użytkownika i to powinno być zrozumiałe dla każdego.

Argument z językiem rosyjskim doskonale rozumiem i gdyby to ode mnie zależało, naprawdę robilibyśmy wszystkie spolszczenia. Pozostaje mi jedynie zasugerować, abyś spróbował poszukać pomocy na forach poświęconych konkretnym tytułom lub seriom - tam bowiem jest szansa na znalezienie ludzi, którzy podjęliby się tłumaczenia. Gdyby byli chętni i byłoby to kilka zgranych osób, wtedy moglibyśmy spróbować pomóc w ogarnięciu pozostałych spraw (ale nie traktuj tego jako obietnicę, bo ja zajmuję się wyłącznie tłumaczeniami i to naszych techników by trzeba prosić o pomoc), a zespół przekładałby teksty.

Gdybyś miał jakieś pytania, możemy zawsze podyskutować w shoutboksie na samym dole strony głównej forum.
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

cienislaw
Posty: 267
Rejestracja: 3 cze 2013, o 08:41
Grupa: GameSub

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: cienislaw » 5 mar 2014, o 10:20

@bialypc:
przykład z grach na UE2/3 jest jak kulą w płot. to że teoretycznie można łatwo dostać się do tekstów, nie oznacza że grę da się prosto spolszczyć. i nie mówię tu o czcionkach czy innych rzeczach, bo to zbyt rozległy temat. do tego dochodzi chęć dostarczenia ludziom spolszczenia na poziomie - z polskimi znakami, przetestowanego itd. jakbym chciał to mogę produkować spolszczenia bez ogonów z google translatora praktycznie jedno w tygodniu, ale nie robię tego bo produkcja na takim poziomie mnie i wielu innych nie interesuje.
Obrazek

pawel84czarny
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2013, o 11:33

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: pawel84czarny » 15 mar 2014, o 10:18

Witam. Czy zamierzacie spolszczyc gre 1954 Alcatraz? Ostatnio pogralem troche i mysle ze tytul warty spolszczenia, sorki jak pytanie juz bylo.

bialypc
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2011, o 12:56

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: bialypc » 15 mar 2014, o 10:36

Oto taki mały przykład gry Spolszczanej prze zemnie jeszcze daleko do końca. Tam gdzie widać jakby literówki to tylko efekt braku Polskiej czcionki. Po prostu zamiast wyrazu z polskimi ogonkami, brak literki tak jakby jej tam nie było, ale w pliku tekstowym oczywiście jak najbardziej jest.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I jeszcze chciałbym dodać ja wcale nie deklaruje ani nie namawiam. Tylko chciałem poruszyć ten temat że wiele gier da się w łatwy sposób Spolszczyć wystarczy tylko znajomość Angielskiego, notatnik i w zasadzie gotowe. Pozostaje tylko sprawa czcionki. Ale w sumie Sumarów to i bez ogonków dało by się czytać. Tak jak na początku kiedyś kiedy się korzystało z gadu-gadu to pisało się bez ogonków aby było szybciej. I nikomu to nie przeszkadzało. Dobra sorry już nie będę was nękać moimi spostrzeżeniami. Bo wiem jak jest każdy robi to co może.

Awatar użytkownika
szczuru
Posty: 155
Rejestracja: 14 sie 2008, o 02:11
Grupa: † PSX-PL †
Kontakt:

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: szczuru » 18 mar 2014, o 00:04

Właśnie powoli kończę Shenmue i chętnie zobaczył bym tą grę po polsku. Mam nawet wszystkie narzędzia ale ogrom tekstu mnie przerasta :(
by Szczuru

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: Norek » 18 mar 2014, o 08:30

Ktoś się tym nawet zajmował, dostałem też dostęp do projektu w Omedze, ale nie deklarowałem póki co chęci udziału w tłumaczeniu. Nie wiem, czy nadal coś działają przy tym tytule...
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
szczuru
Posty: 155
Rejestracja: 14 sie 2008, o 02:11
Grupa: † PSX-PL †
Kontakt:

Re: Odp: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: szczuru » 19 mar 2014, o 04:50

Ktoś się tym nawet zajmował, dostałem też dostęp do projektu w Omedze, ale nie deklarowałem póki co chęci udziału w tłumaczeniu. Nie wiem, czy nadal coś działają przy tym tytule...
Z tego co kojarzę to projekt od dawna stoi w miejscu.

Sent via Tapatalk
by Szczuru

lgawe1994
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2014, o 13:02

Re: Jaką grę chciałbyś spolszczyć?

Postautor: lgawe1994 » 13 maja 2014, o 12:21

Co powiecie o spolszczeniu moda Pirates of the Caribbean New Horizons. Można by je wykonać przy użyciu systemowego notatnika.


Wróć do „Tłumaczenia gier - rozmowy ogólne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości