Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Wszelkie pomysły jak usprawnić działanie tych miejsc, propozycje działów, zmian, itd.
Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: ikskoks » 21 wrz 2012, o 21:48

Ostatnio naszedł mnie pewien pomysł. Powinniśmy stworzyć nowy dział na forum o nazwie "Dla początkujących". Myślę, że mogłoby to trochę nakierować nowych tłumaczy na właściwą drogę. Nie każdy wie jak zacząć, nie każdy wie gdzie szukać pomocy. Są tu ludzie w różnym wieku i na różnym poziomie. Kluczem do sukcesu byłoby stworzenie kilku przyklejonych tematów w tym dziale:

- "Lista poradników" - zbiór linków do wszystkich tutoriali dostępnych na grajpopolsku oraz w innych zakątkach internetu
- "Przydatne programy" - każdy dodawałby narzędzia/skrypty/linki które się mogą przydać. Ciągle są tworzone nowe programy, które zasługują na swoją reklamę na tym forum ;p
- "Pomoc od ekspertów" - temat, w którym każdy kto jest chętny pomóc nowicjuszom zamieszczałby kontakt oraz zakres swoich umiejętności.

Oczywiście w tym dziale powinny panować luźne zasady. Każdy powinien móc tam powiedzieć co chce, a jego posty nie powinny być usuwane ani w żaden sposób poprawiane.

Umiejscowienie też jest w pewien sposób istotne. Dział powinien być dobrze widoczny dla wszystkich, dlatego sugeruję, aby wyświetlał się jako pierwszy na liście.

Od dawna brakowało mi tu czegoś takiego, jednak to tylko taka moja mała sugestia. Możecie się do niej dostosować, możecie ją obrzucić błotem, możecie także przejść koło tego obojętnie... to wasz wybór jak to ocenicie. Myślałem także, że po prostu można przekształcić/ulepszyć nieco dział Dla Gości. To mogłaby być pewna alternatywa dla mojego pomysłu.

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: mendosa » 22 wrz 2012, o 11:28

Ikskoks - o ile inicjatywa z pozoru wydaje się sensowna, o tyle praktyka pokazuje, że jest ona właściwie niepotrzebna, gdyż tak naprawdę dział Dla Gości pełni już taką funkcję, do spółki z innymi działami. Każdy szukający pomocy początkujący tłumacz/technik, który poświęci choć drobną chwilkę na zapoznanie się z forum, z łatwością znajdzie odpowiednie miejsce do zadania pytania. I jeżeli zada je sensownie, i ktoś jest mu w stanie pomóc - to tę pomoc otrzyma. A już zdecydowanie złym pomysłem jest propozycja nie edytowania wpisów przepełnionych różnymi błędami - przecież to są właśnie nasze założenia - starajmy się pisać poprawnie.

Inna sprawa, że powyższa zasada nie dotyczy Krzykacza, tam jest sporo luźniej - i ktoś, kto obawia się, że robiąc byki na forum zostanie wyśmiany lub zignorowany - właśnie tam może zadać nurtujące go pytanie.
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: ikskoks » 22 wrz 2012, o 12:37

że jest ona właściwie niepotrzebna
I tu jest błąd ;p

Zgadzam się, że dział Dla Gości już pełni taką funkcję, ale to wcale nie oznacza, że nie można tego zmienić. Jak wspomniałem na końcu mojej wcześniejszej wypowiedzi, proponuję także pewną alternatywę. Przekształcenie działu Dla Gości w dział Dla początkujących. To rozwieje wiele wątpliwości i pomoże się zorientować nowym, gdzie mają uderzyć w pierwszej kolejności. Ta zmiana na pewno nikomu nie zaszkodzi, ale zdecydowanie może dać komuś cenne wskazówki.

Co do poprawiania błędów, to może faktycznie troszeczkę przegiąłem. Mam raczej na uwadze ludzi, którzy przychodzą tutaj pierwszy raz i od razu mają negatywną opinię o innych użytkownikach, co za tym idzie także o całym forum. Sugeruję po prostu trochę delikatniejsze traktowanie nowych, to wszystko.

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: mendosa » 22 wrz 2012, o 12:52

Co to znaczy łagodniejsze traktowanie? Jeżeli ktoś chce tłumaczyć i ma do tego predyspozycje, tłumaczył będzie czy to z GPP, czy gdzieś obok. Przecież obaj byliśmy tu kiedyś "nowi" i jakoś zostaliśmy, tłumaczymy współpracując z tą społecznością. Chcesz przyciągnąć nowych ludzi? Moim zdaniem nie tędy droga.

Zwróć uwagę, że dział Dla Gości pełni też inną funkcję - typu durne pytania, "bo gra nie działa". Ja nie widzę potrzeby mnożenia działów.

-- 22 wrz 2012, o 14:09 --

Dobra, bawi mnie cała sprawa na tyle, że postanowiłem podać przykład "łagodniejszego traktowania". Załóżmy że powstał dział Dla Początkujących, i że się właśnie zarejestrowała Paulina Flint. Założyła tam wątek, w którym napisała:

"CHejka lódzie!!!1111eleven Ja jezdem Pałlina i mam na imimem Pałulina i kcem tłumacycz grę "Sprośnie Łojce. No mufcie co i jak gdzie szukac."

Odpowiedź:

"Droga Paulino, ogarnij pisownię. Do wspomnianej przez Ciebie gry istnieją już gotowe narzędzia - jest to pakiet TraduSCI. Pozdrawiamy, zespół GPP".

O coś takiego chodzi, Ikskoks? ;D
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: ikskoks » 22 wrz 2012, o 13:19

Zawsze znajdzie się ktoś komu program nie działa, wyskakuje mu jakiś dziwny error, którego wcześniej na oczy nie widział czy nie radzi sobie z trudniejszymi zagadnieniami. Łagodniejsze traktowanie w przypadku takich osób będzie polegało na skupieniu się na ich problemie zamiast na błędach interpunkcyjnych, poświęcenie im kilku chwil więcej czy po prostu powstrzymania się od negatywnej wypowiedzi. Można przecież być łagodnym na różne sposoby. To nie musi być nic z tego co wymieniłem.
Przecież obaj byliśmy tu kiedyś "nowi" i jakoś zostaliśmy
To prawda, ale nie każdy ma taki twardy charakter/mocne postanowienia/brak uległości czy inne cechy pozwalające zostać tu na zawsze.
Chcesz przyciągnąć nowych ludzi?
Raczej chcę ukierunkować przyszłość tych, którzy już zostali tu w jakiś sposób przyciągnięci. Jakbym chciał tu kogoś sprowadzić, zgłosiłbym się do reklamy gpp ;p
dział Dla Gości pełni też inną funkcję - typu durne pytania, "bo gra nie działa"
Równie dobrze mogę powiedzieć, że dział Dla początkujących pełni tę samą funkcję na innych forach. (może pod inną nazwą, ale jednak)

Dlaczego ciebie to bawi? Akurat w tym przypadku jestem poważny i uważam, że pomysł z działem jest czymś czego ludzie potrzebują.

A co do podanego przez ciebie przykładu - nie umiem jednoznacznie określić czy dokładnie o to mi chodziło... chyba nie ;p

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: mendosa » 22 wrz 2012, o 13:27

Raczej chcę ukierunkować przyszłość tych, którzy już zostali tu w jakiś sposób przyciągnięci.
I tu chyba tkwi sendo całego nieporozumienia. Uważam, że każdy sam ukierunkowuje tę przyszłość, i nie trzeba nikomu w tym pomagać. Ktokolwiek chce tłumaczyć, musi wykazać się (głównie sam przed sobą) silną wolą i uporem.

A co do podanego przeze mnie przykładu - zdajesz sobie sprawę z tego, że to się właśnie do takich komicznych wpisów sprowadzi.
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: ikskoks » 22 wrz 2012, o 13:51

Wiem, że każdy na początku dokonuje pewnych wyborów i nie wszystkie z nich są słuszne. Bardziej doświadczeni mają to daleko za sobą i dlatego mogą stwierdzić na swoim przykładzie "co jest dobre, a co złe". Jeżeli mają możliwość przekazania tej wiedzy, to dlaczego by z niej nie skorzystać? Przecież można ułatwić to, co dla nas było trudne.

Z drugiej strony wykazanie się przed sobą i innymi może być rodzajem motywacji, dumy czy znalezienia odrobiny wiary w siebie i w swoje możliwości.

Zdaję sobie sprawę, że to może zwiększyć liczbę dziwnych komentarzy, ale co można na to poradzić? Raczej nic, ale to spowoduje także zmniejszenie się tych postów w innych działach, nieprawdaż?

Rozumiem mendosa, że jesteś przeciwny temu pomysłowi. Co sądzi o tym reszta administracji?

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: mendosa » 9 paź 2012, o 18:47

Postanowiłem przeprowadzić głosowanie wśród administratorów, od niego zależy czy taki dział powstanie, czy powstanie na próbę, czy też w ogóle nie powstanie. Jeśli jednak miałby powstać, stanie się to kosztem działu Dla Gości.

-- 9 paź 2012, o 19:43 --

Co prawda pomysł przepadł w głosowaniu:

1. Zróbmy próbę = 1

2. Tak, będziemy przewijać pieluchy = 0

3. Nie, niech szczają w gacie = 5

ale nic nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, ponieważ wywiązała się dyskusja - możliwe, że wynikną z niej jakieś zmiany organizacyjne w działach.
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: ikskoks » 9 paź 2012, o 19:38

ja w skrócie - popierałbym zmianę polegającą na likwidacji działu "dla gości" i "technikalia", przeniesieniu sensownych postów z obydwu działów, a wywaleniu bezsensownych.
Ja także to popieram. Powinniśmy tak zrobić. Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Propozycja - nowy dział dla nowicjuszy

Postautor: mendosa » 9 paź 2012, o 19:42

Ikskoks powyżej zacytował moją wypowiedź na Krzykaczu! Chwilowo nie mam nic do dodania :) .
N.E.M.O.


Wróć do „O forum i portalu”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości