Jubileusz :)

Wszelkie pomysły jak usprawnić działanie tych miejsc, propozycje działów, zmian, itd.
Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Jubileusz :)

Postautor: Norek » 17 maja 2009, o 19:55

Z okazji rocznicy naszego forum bardzo chciałbym przedstawić Wszystkim, którzy są z nami zarówno od początku jego istnienia, jak i tym, którzy dołączyli do nas niedawno, krótką historię związaną z powstawaniem tego miejsca. Tekst będzie zawierał także pewne moje przemyślenia i historie, których być może nikt wcześniej (poza ich uczestnikami:) nie słyszał.

Wszystko zaczęło się 31 stycznia 2008 roku (tak, tak daleko sięgniemy pamięcią:), kiedy na forum Nintendencji pojawił się post o pracach nad tłumaczeniem Final Fantasy na Nesa. Autorem tegoż był ma_Rysia, a zbieg okoliczności sprawił, że dwa dni wcześniej zarejestrowałem się na stronie prowadzonej przez RPG. Nawiązaliśmy współpracę, tłumaczenie biegło swoim tempem, gdy postanowiliśmy zasięgnąć rady na forum Krypty FF.
Tak, miejsce tak nieprzychylne tłumaczeniom zajmuje dość ważne miejsce w tej historii.

Po bojach jakie prowadziliśmy z kilkoma osobami na wspomnianym wyżej forum, napisał do mnie Angh. Wymieniliśmy ze sobą kilka wiadomości, gdy napisałem mu o moim pomyśle założenia forum poświęconemu tłumaczeniom i tłumaczom. Z racji tego, że jestem noga w kwestiach związanych z komputerami (co nie zmieniło się zbytnio do dzisiaj^^) Angh zaoferował pomoc, aż chciałbym napisać ogrom pomocy, gdyż ta była nieoceniona i wykraczała poza jakiekolwiek ramy tego, jak ja to sobie wyobrażałem:)
Zanim postawiliśmy (rękami i umiejętnościami Angha:) forum, skontaktowałem się z kilkoma osobami które udało mi się namierzyć na sieci. Wykazali zainteresowanie projektem i wsparli go – przede wszystkim swoją obecnością. Nie mógłbym ich w tej chwili pominąć.
Mziab, Robin, a także Arael. Jeśli tego ostatniego jegomościa nie kojarzycie, już piszę jaki miał w tym wszystkim udział. Przeprowadziliśmy mianowicie rozmowę, podczas której powiedział jak to wszystko sobie wyobraża i co robić, żeby to wszystko nie padło dość szybko (późnym wieczorem, przez MSNa, nie miałem wtedy mikrofonu więc tylko mogłem go słuchać:).

Forum założone zostało 18 maja 2008 roku. Nie mieliśmy zbyt dobrego adresu (strasznie długaśny:), ani zbyt okazałej oprawy graficznej, ale prawie wszystko śmigało jak należy. Niektórzy mogą nie wiedzieć, ale pierwotnie forum stanęło kilka dni wcześniej, jednak szybko postawiliśmy nowe, tamto traktując jako pole treningowe. Pierwotnie forum nosiło nazwę „Hon’yaku”, a to dzięki moim japonistycznym zapędom – hon’yaku znaczy tłumaczenie pisemne. Potrzebne nam jeszcze było logo, którego projekty zrobił mój znajomy jednak przez długi czas pozostawaliśmy „bezlogowi”, „bezlożni”, czy jak to ładnie można by ująć:)
Różne miałem pomysły odnośnie samej działalności forum. Najpierw myślałem o zamknięciu go przed oczami wścibskich podglądaczy;) dodając opcję kontrolowania chętnych do zasiedlania tego przybytku. Dzięki opinii coraz liczniejszej gromadki Użytkowników nie doszło do izolacji forum (a chciałem po prostu żeby każdy mógł w spokoju pracować nad swoimi projektami:), a co więcej wszystko zostało „oddane” do oglądania przez gości.

Po niedługim czasie dostałem wiadomość od Bemberga, który roztoczył przede mną wizję strony traktującej o romhackingu. Jako że forum już mieliśmy (nieważne jak się w tamtym czasie prezentowało:), zostałoby ono „doklejone” do nowopowstałej strony.
Z pomocą przyszedł Abrasante, który udostępnił miejsce na serwerze oraz załatwił adres pcrh.pl. Wykonał także layout, forum więc nabrało odpowiednich kolorów; z pomocą przyszedł także Greenmag, który wspiera nas aktywnie mimo wielu obowiązków do dziś.

Z biegiem czasu dochodzili nowi Użytkownicy, jedni znikali po kilku dniach, inni zostawali z nami na dłużej, wnosząc wiele do dyskusji - których coraz więcej się u nas pojawiało. Zakładając forum bardzo chciałem żeby stało się miejscem wymiany informacji, swoistym centrum pomocy. W pewnym stopniu się to udało, mogliśmy być świadkami zawiązywania się nowych znajomości, powstawania nowych projektów. Ilość zbędnych tematów udało się ograniczyć do minimum, nie ma tym samym u nas miejsca na pierdoły w stylu „jakiej muzyki słuchacie” albo „co jecie na śniadanie”. Ba, nawet nie ma u nas emotów :D Po prostu forum spełnia swoje zadanie. Sami Użytkownicy zdają się doskonale wpasowywać w te niepisane zasady, nie doklejając wielgachnych userbarów i innych podpisów, przez co czytając tematy mamy zazwyczaj do czynienia z czystym tekstem:).

Przez ten rok byliśmy świadkami różnych sytuacji, zabawnych, poważnych, przykrych. Niektóre postawiły istnienie forum na krawędzi, jednak udało nam się przetrwać (jak to dramatycznie brzmi:) i możemy być z Wami i wciąż starać się dawać z siebie wszystko, żeby swoimi umiejętnościami dostarczać tym wszystkim, którzy nie mogą z różnych względów cieszyć się grami w oryginalnych wersjach językowych (lub ich tłumaczeniami na i tak obce dla nas języki), polskie wersje tychże gier.
Nie mogę w tym miejscu nie podziękować Kochatakom i Greenmagowi za wsparcie przy wprowadzaniu zmian na forum i na stronie głównej. Bardzo jestem Wam wdzięczny za włożony czas i wysiłek, a także za wysłuchiwanie moich „pomysłów” i „porad”. Dzięki!

Tematyka jaką się zajmujemy sprawia, że na forum nie ma wielkiego ruchu (nie to co na szałcie^^), nie ma bowiem w Polsce tak wielu grup tłumaczeniowych jak w niektórych krajach. Poziom jednak potrafi być bardzo wysoki, co ciągle pokazują tłumacze (jak i technicy:). Bowiem nie ilość a jakość się liczy (tak, musiał pójść jakiś suchy slogan).
Na zakończenie tego krótkiego, wspominkowego tekstu, chciałbym bardzo podziękować Wszystkim którzy nas odwiedzają (dla niektórych PCRH, a obecnie GPP stało się nałogiem, który muszą sobie aplikować kilka razy dziennie:), wspierają, działają aktywnie i pomagają innym. Pobierając nasze tłumaczenia (i hacki, hej Berion!) pokazujecie nam, że warto to robić. Jeszcze żebyśmy dostawali więcej opinii na temat naszej pracy to już w ogóle byłby raj :D

Do stale wspierających - Wiedzcie że świetnie mi się z Wami pracuje i mogę się od Was wiele nauczyć. Niech to forum służy nam jak najlepiej^^

Bardzo liczę na Wasze wspomnienia związane z forum.
Temat strony, której rocznica przypada za miesiąc, będzie poruszony przez Bemberga w odpowiednim czasie. Do przeczytania!

Norek
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Jubileusz :)

Postautor: bemberg » 18 maja 2009, o 00:05

Na forum jest praktycznie od początku, gdy zaczęło się robić ciekawie. Trafiłem tu przez Norka (nie wiedział wtedy co robi ;p) który napisał mi wiadomość na nintendencji.
Niestety, jak to bywa na początku zainteresowanie było małe. Na szczęście pocztą pantoflową zagarnęliśmy do nas ciekawych ludzi, prosząc o napisanie o swoim projekcie. Po jakimś czasie wpadłem na odwieczny pomysł - po raz drugi założyć stronę traktującą o romhackingu. Szczegóły opiszę gdzie indziej :)
Adminem zostałem w wakacje, przez brak zainteresowania stroną jak i forum ówczesnemu adminowi - abrasante. A problem był nie byle jaki - brak edycji na forum ;p Kochataki wybrali mnie na nowego admina (też nie wiedzieli wtedy co robią ;p), gdy wylegiwałem się na plaży w Łebie ;p Wróciłem i zabrałem się za porządki. Choć porządki to za dużo powiedziane w sumie to nie było co robić :) Wtedy też poprosiłem kolegę o założenie shouta - zwanego też sercem całego gpp ;)
I w sumie to wszystko :) Forum jest poukładane, nie ma żadnego spamu czy innego syfu. Myślę, że śmiało możemy stwierdzić, że dajemy przykład innym jak powinno wyglądać porządne forum.
No i pozdrawiam wszystkie kochane gnidki z forum :)
//nie chcę mi sie tego czytac, sorry jak niektóre zdania nie brzmią dość gramtycznie ;p
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
greenmag
Posty: 70
Rejestracja: 16 paź 2008, o 15:56
Grupa: Midgar Translations
Kontakt:

Re: Jubileusz :)

Postautor: greenmag » 18 maja 2009, o 10:40

sorry jak niektóre zdania nie brzmią dość gramtycznie
pod wypracowaniem maturalnym tez tak napisales ? :P

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Jubileusz :)

Postautor: bemberg » 18 maja 2009, o 11:39

Nie, ale nie czytałem go. Nienawidzę czytać tego co wcześniej napisałem ;p
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
kuzo89
Posty: 71
Rejestracja: 23 maja 2008, o 21:50

Re: Jubileusz :)

Postautor: kuzo89 » 18 maja 2009, o 14:39

Heh, też tu od początku jestem :) Przestałem może często pisać (a także zajmować się spolszczeniami) ale to tylko wina mojego lenistwa i chęci poświęcania czasu na coś innego niz granie (a na samo granie czasu ostatnio nie starcza :/ )
Obrazek

Awatar użytkownika
Berion
Posty: 598
Rejestracja: 3 cze 2008, o 08:34
Grupa: żadna, freelancer :P
Kontakt:

Re: Jubileusz :)

Postautor: Berion » 19 maja 2009, o 16:54

E tam Norek, w haki nikt nie gra, tylko jakieś spolszczenia, spolszczenia i "spolszczenia, które psują klimat". ;)
~ Primum non nocere ~

Awatar użytkownika
szczuru
Posty: 155
Rejestracja: 14 sie 2008, o 02:11
Grupa: † PSX-PL †
Kontakt:

Re: Jubileusz :)

Postautor: szczuru » 18 maja 2013, o 15:29

@Norek, dopiero Twój post uświadomił mnie jaki staż ma to forum... Aż się łezka w oku kręci. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jestem z wami (duchowo :P ) prawie 5 lat. Trzymajcie obecny poziom jak najdłużej a myślę, że przetrwamy dekady :)
by Szczuru

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Jubileusz :)

Postautor: Norek » 18 maja 2013, o 19:38

Dzięki za miłe słowa. Również mam nadzieję, że forum i strona będą działać jak najdłużej.
Tyle gier bez polskich wersji, a tak mało czasu^^ (i ludzi do pracy:P)
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
Śledziks
Posty: 239
Rejestracja: 17 mar 2009, o 20:27

Re: Jubileusz :)

Postautor: Śledziks » 18 maja 2015, o 22:01

Teraz widzę, że ja też już tutaj ponad 6 lat siedzę, się za cholerę nie mogę sobie przypomnieć jak tu trafiłem :D


Wróć do „O forum i portalu”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość