Artykuły i inne długie formy

Wszelkie pomysły jak usprawnić działanie tych miejsc, propozycje działów, zmian, itd.
Washun
Posty: 14
Rejestracja: 20 lis 2009, o 16:09

Re: Artykuły i inne długie formy

Postautor: Washun » 28 lis 2009, o 10:48

Właśnie o cos takiego mi chodziło. Tylko ze jak tutaj wchodzimy http://grajpopolsku.pl/downloads.php?cat_id=1 to tam gdzie jest tytul np - Arx Fatalis powinno nas przekierowywac do tego artykułu i jeszcze przydałaby się lista spolszczen tak jak dla innych platform i zeby jeszcze powiększyć ten dział z artykułami tłumaczeń i w ogóle hiperłącza w tych artykułach nie działają bo chce np ściągnąć Doom [PSX] a ściąga się metal gear sold.

Awatar użytkownika
Ysska
Kosiarka umysłów
Posty: 103
Rejestracja: 14 lip 2009, o 20:03

Re: Artykuły i inne długie formy

Postautor: Ysska » 1 gru 2009, o 23:23

Zdaje się, że temat sprowadza się w rzeczywistości do przedstawienia swoich wizji rozwoju grajpopolsku. Twig i Kochatak mają jedną. Moja jest bliższa tej n1um3nowej.

Na chwilę obecną stronka to głównie download, plus newsy. Artykuły owszem są, ale w silnej większości pochodzą ze "starych czasów" (coś nowego zdarza się naprawdę rzadko, ot, byle udowodnić, że temat jednak jeszcze nie umarł). Newsy zazwyczaj są wariacją na temat tego, co jest pisane na forum, bądź stronach poszczególnych tłumaczy. Ergo, jeśli ktoś regularnie czyta forum i zerka w linki, stronka jest nie celem wizyty, a dodatkiem.
Artykuły są czymś, co przyciąga ludzi. Jestem przykładem; trafiłam tu nie chcąc ściągnąć spolszczenia, a o nich poczytać. I przeczytałam co się dało ;)
Co do downloadu, postulat "kochatakowej" rewolucji, aby zebrać i skatalogować wszystkie rozproszone po sieci spolszczenia był również jak najbardziej słuszny.
Czytając posty często odnoszę wrażenie, że wiele osób postrzega te dwa aspekty w kategoriach "albo, albo". Moim zdaniem jedyna słuszna wersja to "i".

Tak widzę stan obecny. A taki chciałabym zobaczyć:
- Newsy, nie tylko dotyczące projektów (osób) związanych z forum, ale także wykopanych z zakamarków sieci. Niekoniecznie świeżych, można też przypomnieć jakąś staroć o której połowa czytelników już zapomniała, a druga połowa nie miała szansy się dowiedzieć. Ważne, żeby się przewinęło.
- Artykuły jak najbardziej licznie, związane także z ogólną tematyką portalu, a nie wyłącznie komentarz do wydanego spolszczenia. Bardziej konkretnie i z przykładami:
1) zebranie dawniej i gdzie indziej opublikowanych artykułów (przykładowo wiszący w innym temacie artykuł o Thiefie ;P);
2) teksty zamieszczane w bieżącym okresie czasu, ale na innych stronach (Norek (?) wklejał jakiś czas temu na shoucie link do jakiegoś poradnika odnośnie tłumaczenia, który zamieszczony był na forum);
3) opracowania czysto teoretyczne (nowy artykuł N1um3na; Norek wspominał o kursie tłumaczenia z języka japońskiego);
4) recenzje/opisy tłumaczeń amatorskich. Do tego chyba nikogo przekonywać nie trzeba - a może jednak? Przy czym to ma być dłuższe, niż: polska czcionka - jest, wersja - taka, platforma - siaka, opis - z tyłu pudełka. Kiedyś wydawało mi się, że najlepiej zrobi to tłumacz danej rzeczy, potrafi wskazać ciekawsze aspekty, opisać językowe problemy i jak z nich wybrnął, będzie chciał się pochwalić. W praktyce zwykle jednak jest ogólnikowe info.
5) recenzje tłumaczeń oficjalnych. Jestem na TAK. Przy czym taka recenzja musiałaby być pisana przede wszystkim o tłumaczeniu, a znacznie potem o grze.
- Download - ogólnie idzie ku dobremu. Jakaś możliwość oceny poszczególnego tłumaczenia dla szarego użytkownika powiedzmy 1 do 10 by się przydała, zachęciła do porządnych, zniechęciła do kiepskich.

Jeszcze jedna uwaga ogólna do całości stronki. Jakoś zawsze mam wrażenie, że PC są traktowanie strasznie po macoszemu. Nie podaję uzasadnienia, bo znowu musiałabym pisać o wrażeniach ;)

Zdaję sobie sprawę, że aby uzyskać to co tu opisałam, ktoś musiałby się zajmować stroną i tylko stroną przez większość swojego wolnego czasu, najlepiej nie w pojedynkę i jednocześnie miał wiedzę na temat i języka i technikaliów. Że artykułowe 1 i 2 wymagają tropienia po necie autorów i proszenia się o pozwolenie, 3 wymaga czasu i wiedzy, 4 i 5 czasu, gry, wiedzy i jeszcze najlepiej znajomości obu wersji.

No ale ten post w założeniach i tak miał być koncertem życzeń. Chyba wyszło ;)
Na harfach morze gra - kłębi się rajów pożoga -
i słońce - mój wróg, słońce! - wschodzi, wielbiąc Boga.

Awatar użytkownika
Manuel Czaszka
Konik Manuel
Konik Manuel
Posty: 1823
Rejestracja: 7 lut 2106, o 07:28
Kontakt:

Re: Artykuły i inne długie formy

Postautor: Manuel Czaszka » 1 gru 2009, o 23:34

Właściwe cała sprawa rozbija się o dwa zdania, które napisałaś:
wiele osób postrzega te dwa aspekty w kategoriach "albo, albo".
i
Zdaję sobie sprawę, że aby uzyskać to co tu opisałam, ktoś musiałby się zajmować stroną i tylko stroną przez większość swojego wolnego czasu,
- nie ma komu robić - dlatego pomysł bazy artów nie wypalił i skończyło się na skupieniu na rzeczy podstawowej - newsów, downloadu i forum.Jak dla mnie każdy artykuł jest mile widziany (a gdy ich liczba będzie już znaczna można pod nie modyfikować nawigację itp.).
Jeśli miałbym zatytułować tę taśmę, to byłoby to "Ostatnia szansa na ewakuację planety Ziemia, nim zostanie przetworzona"

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Artykuły i inne długie formy

Postautor: Norek » 2 gru 2009, o 00:06

Za artykuł o Thiefie możecie mnie za nabiał powiesić wszyscy^^
Postaram się do końca tego roku zrobić to nieszczęsne "ctrl+c i ctrl+v" - i screeny, nie powinno być tak źle.

Spróbuję też machnąć jakieś ciekawostki, żeby to zebrać w formie artykułu - mam kilka pomysłów, może się spodoba.

Ogólnie bardzo ładnie przedstawiona koncepcja, wszystko w jednym miejscu spisane i pewnie będzie się każdemu łatwo do tego odnieść. Ale tak jak Manuel zauważył, mało nas jest do robienia przy stronie, a ja nie ukrywam, że też studiowanie pochłania znaczną część mojego czasu.
Mimo wszystko coś się dzieje, powoli bo powoli, ale chyba z czasem osiągniemy zadowalający rezultat.
A zapewne więcej osób miałoby ochotę podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami.

Pozdro i dzięki za uwagę^^
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Washun
Posty: 14
Rejestracja: 20 lis 2009, o 16:09

Re: Artykuły i inne długie formy

Postautor: Washun » 2 gru 2009, o 07:57

Może troche odbiegne od tematu ale proponuje aby rozreklamować stronę na wszelkie sposoby ponieważ jak będzie martwa scena tłumaczeniowa to nic nie zrobimy. Jeśli strona będzie popularna to ludzie sami zaczną pisać o swoich projektach i będą szukać tutaj pomocy.
Jeszcze można zmienić główne logo forum aby przyciągało graficznie i jeszcze poprawić buttony żeby wyglądały jak np. PLProjekt, Iron Squad, Okami (bo zachęcają ludzi do wchodzenia).
Można poprosić autorów aktualnych spolszczeń żeby napisali u nas na forum np. http://forum.pesleague.pl/index.php/topic,59250.0.html i autorów innych spolszczeń którzy dobrze się ukrywają :P
Koniecznie trzeba poprawić linki a artykułach bo prowadzą do złych spolszczeń.
I ogólnie rozbudować stronę - poradniki, nowości, artykuły, powiększyć download.


Wróć do „O forum i portalu”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości