Pomoc w spolszczeniu

Wszelkie kwestie techniczne.
Regulamin forum
1. W miarę możliwości prosimy o załączanie plików przez nasze forum, nie na zewnętrznych serwerach. Pliki nie znikną wtedy po upływie pewnego czasu. 2. Jeśli chcecie uzyskać pomoc przy rozpracowaniu plików (np. z tekstem, czcionką) załączajcie je do postów - nie każdy przecież posiada tłumaczoną przez Was grę.
Dashe
Posty: 45
Rejestracja: 3 maja 2016, o 11:27

Pomoc w spolszczeniu

Postautor: Dashe » 2 sty 2017, o 22:53

Witam, na początek - nie wiem czy to dobry dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie tematu do prawidłowego działu na forum.

Otóż mam problem z rozpoczęciem prac nad spolszczeniem do gry Unturned. Wybrałem ten tytuł gdyż posiada on jak na moje oko stosunkowo małą ilość tekstu do przetłumaczenia i byłbym w stanie zrobić to w pojedynkę. A więc jak inni początkujący tłumacze stanąłem do walki z wykonaniem spolszczenia. Niestety już na początku mam ścianę nie do przejścia i muszę poprosić Was o pomoc.

Otóż korzystam z poradnika zamieszczonego na forum: viewtopic.php?f=75&t=2295

Ale mam mały, w sumie to duży problem. Pobrałem wszelkie potrzebne programy, Notepad++, Unity Assets Explorer czy Total Commander.

Problem mam z program do pakowania/wypakowania plików .assets, otóż gdy otwieram plik np. resources.assets program wyżej wspomnianym czyli Unity Assets Explorer to nie działa to tak jak powinno, u mnie wygląda to tak: https://zapodaj.net/eb9a93fa71fe3.jpg.html

Zamiast pojawić się lista plików, nie mam po prostu nic. Oczywiście próbowałem kilkanaście razy, za każdym razem ten sam skutek. Uprzedzam - dokładnie czytałem temat i zrobiłem wszystko jak w instrukcji z poradnika, niestety plik nadal się nie wczytuje, nie wiem czym to jest spowodowane.

Bardzo proszę Was o pomoc, jestem zielony w dziedzinie tłumaczenia gier, ale chciałbym zacząć robić chociaż małe projekty. Jesteście największym oraz najlepszym forum w tej dziedzinie i jeśli Wy nie pomożecie to nie zrobi tego nikt.

Osób które tłumaczą gry za wiele nie jest i jeśli ktoś ma chęci i zapał, jak ja, to można by mu pomóc.

Uprzedzam - bardzo wiele czasu zastanawiałem się, czy w ogóle brać się za temat spolszczeń do gier. Postanowiłem że to zrobię i nie chcę się poddawać tak łatwo, dlatego liczę bardzo na Waszą pomoc.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: ikskoks » 3 sty 2017, o 07:46

Explorer chyba nie obsługuje nowszych assetów. Użyj UnityEx.
download/file.php?id=3030

Dashe
Posty: 45
Rejestracja: 3 maja 2016, o 11:27

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: Dashe » 3 sty 2017, o 09:14

Dziękuje za odpowiedzieć i chęć pomocy. Pobrałem UnityEx z podanego przez Ciebie linku, ale niestety także nie zdołałem otworzyć mojego pliku .assets tym razem mam taki błąd: https://zapodaj.net/2c06544ad27d4.jpg.html

Jest jeszcze jakaś alternatywa aby otworzyć ten plik .assets?

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: ikskoks » 3 sty 2017, o 21:26

Jest jeszcze kilka takich programów. Wszystkie są wymienione w poradniku, na przykład Unity Studio.
Prześlij plik. Zobaczymy, co da się zrobić.

Dashe
Posty: 45
Rejestracja: 3 maja 2016, o 11:27

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: Dashe » 4 sty 2017, o 09:56

Zapomniałem napisać na początku, że Unity Studio też pobrałem i także za jego pomocą usiłowałem otworzyć plik .assets ale bezskutecznie. Nie widzę w temacie więcej programów do otwierania plików z tym formatem.

Plik wrzuciłem na zippyshare, możesz go pobrać tutaj: http://www111.zippyshare.com/v/7cUHxuFt/file.html

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: mendosa » 4 sty 2017, o 21:44

Po pierwsze, temat nadaje się do działu Technikalia, czyli kwestie techniczne, zatem przenoszę.

Po drugie, używasz starych wersji narzędzi. Najnowsze (wedle stanu mojej wiedzy) UnityEx - link.

Unity Assets Explorer również doczekał się nowszej wersji (1.5),jednak nie współpracuje poprawnie z Unity 5.x.x - viewtopic.php?t=3064#p30014
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 797
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: ikskoks » 4 sty 2017, o 22:15

A tak w ogóle to czytałeś drugą część poradnika?
viewtopic.php?p=25276#p25276

Dashe
Posty: 45
Rejestracja: 3 maja 2016, o 11:27

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: Dashe » 4 sty 2017, o 22:45

Mendosa, dzięki za przeniesienie tematu oraz podanie linku do nowszej wersji UnityEx. Dzięki niej zdołałem otworzyć mój plik .assets

ikskoks, przeoczyłem drugą część, dzięki za podrzucenie. Zapewne nie wziąłem jej pod uwagę gdyż nagłówek był o androidzie, a ja nie planuje gier z tej platformy ruszać. Zabieram się za lekturę, znalazłem już tam kilka ciekawych i przydatnych rzeczy.

Dzięki nowej wersji UnityEx, udało mi się wreszcie otworzyć plik resources.assets, aczkolwiek mam kolejny problem, który już opisuję.

Otóż idąc zgodnie z opisanymi krokami (tłumaczenie gry Back To Bed krok po kroku, poradnik wcześniej linkowany) robię jak jest podane, otwieram folder w moim wypadku Unturned_Data, uruchamiam grę i wyszukuję jakiegoś słowa z menu w plikach .assets aby zlokalizować gdzie znajduje się plik z tekstem. Total Commander wskazuje na plik resources.assets a więc usiłuje go otworzyć, teraz mi się dopiero to udaje dzięki Waszej pomocy. Niestety dalej w poradniku opisane jest aby odnaleźć na liście plik o nazwie locale.xml u mnie taki plik nie istnieje. Dla pewności sprawdziłem 5 innych plików .assets czy aby nie wystąpiła pomyłka i tam także się takowy plik nie znalazł. Wiecie czym to jest spowodowane? Może jest jakaś alternatywna nazwa dla tego pliku? Co powinienem teraz zrobić?

Dodam jeszcze, że z ciekawości sprawdziłem pliki gry 7 days to die, o dziwo, tam także w pliku .assets nie odnalazłem locale.xml...

Awatar użytkownika
GreenScream
Posty: 76
Rejestracja: 15 lut 2015, o 17:41
Grupa: ReWord

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: GreenScream » 4 sty 2017, o 23:50

Hej!

Po pierwsze. Do tłumaczenia Unturned nie trzeba nic wypakowywać. Wystarczy sam Notepad++.

Wszystkie pliki są w:

Kod: Zaznacz cały

Steam/steamapps/common/Unturned/Localization/English
oraz w:

Kod: Zaznacz cały

Steam/steamapps/common/Unturned/Bundles
Z czego w drugim przypadku nie każdy folder zawiera rzeczy do przetłumaczenia.
Wszystko co na chwilę obecną wymaga tłumaczenia znajdziesz TUTAJ. Jest to lista przygotowana przeze mnie. Dlaczego?

Po drugie. Przymierzam się do tłumaczenia plików w tym miesiącu. Nie wiem jeszcze kiedy.
Mam już z tym doświadczenie bo tłumaczyłem grę kiedy była w wersji 3.6.x.x.

Po trzecie. Zarezerwowałem sobie już miejsce w Warsztacie - o TUTAJ

Po czwarte (związane z pkt. 2). Jeśli chcesz pomóc - bardzo chętnie, odezwij się na PW.

Stay strong!

Dashe
Posty: 45
Rejestracja: 3 maja 2016, o 11:27

Re: Pomoc w spolszczeniu

Postautor: Dashe » 5 sty 2017, o 00:18

GreenScream, dzięki wielkie za odpowiedź, to wiele by wyjaśniało. Odezwałem się już do Ciebie na PW bo jestem jak najbardziej zainteresowany pomocą przy projekcie Unturned.

W dalszym ciągu więc nie rozumiem, w jaki sposób dochodzić gdzie w danej grze znajdują się pliki do przetłumaczenia? Mógłby mi ktoś to wyjaśnić, naprostować mnie na odpowiednią ścieżkę? Bo widzę jednak że sposób z poradnika to nie jedyny sposób i nie sprawdza się on przy każdej grze w Unity.


Wróć do „Technikalia”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość