Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Wszelkie kwestie techniczne.
Regulamin forum
1. W miarę możliwości prosimy o załączanie plików przez nasze forum, nie na zewnętrznych serwerach. Pliki nie znikną wtedy po upływie pewnego czasu. 2. Jeśli chcecie uzyskać pomoc przy rozpracowaniu plików (np. z tekstem, czcionką) załączajcie je do postów - nie każdy przecież posiada tłumaczoną przez Was grę.
Joustriel
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 22:26

Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: Joustriel » 18 kwie 2019, o 22:42

Hej. Od ponad tygodnia próbuje na różne sposoby dodać polskie znaki do tej nieszczęsnej czcionki ale w grze mam tylko "kaszankę" nie wiem co się gryzie czy plik graficzny czy ten z opisem liter. Jakby ktoś miał jakiś pomysł to proszę o pomoc. W załączniku oryginalne pliki.
Załączniki
sharedassets0.rar
(106.24 KiB) Pobrany 138 razy

Awatar użytkownika
sb8gapi
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2013, o 21:13

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: sb8gapi » 27 kwie 2019, o 22:01

Dodanie do tych plików polskich znaków nie będzie proste. Nie ma znaków za które można by podmienić polskie znaki, trzeba by dodać nowe, ale jest mało miejsca. Wygenerowałem tę samą czcionkę z czcionki TTF za pomocą BM Font Generatora i zmieniłem format kompresji DDS w GIMPie, ale z dodatkowymi fontami, jest też Ó, Ł i Ć. Sprawdź czy ta czcionka działa i czy te polskie znaki są widoczne w grze. Dodanie brakujących znaków nie powinno być już problemem.
Załączniki
sharedassets0.zip
(117.58 KiB) Pobrany 140 razy

Joustriel
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 22:26

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: Joustriel » 28 kwie 2019, o 00:31

Dzięki za odpowiedź. Tak, te trzy polskie znaki są widoczne. Wiem że nie ma innych znaków na które mógłbym zmienić polskie dlatego miałem problem. Teoretycznie wygenerowanie całej tablicy znaków w BMFont też powinno dać radę tyle że nie będzie już takiej fikuśnej czcionki. A czcionek użyli kilku, jest to irytujące bo w różnych miejscach pojawiają mi się dziury po polskich literach a czcionka wygląda na zwykłą... Trochę z innej beczki. W grze są cutscenki z wklejonymi napisami angielskimi. Jak to ruszyć? Format ogv. Raczej nie da się wyodrębnić samych napisów z filmu, a przynajmniej ja nie wiem jak.
Załączniki
dp_05.rar
(3.96 MiB) Pobrany 120 razy

Awatar użytkownika
sb8gapi
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2013, o 21:13

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: sb8gapi » 28 kwie 2019, o 16:39

Co do czcionki to można w oryginalnym TTF dodać polskie znaki (ja edytuję TTF za pomocą FontForge) i wygenerować bitmapę z polskimi znakami lub w tym pliku dds co wysłałem podmienić istniejące znaki na polskie i zmienić kod znaku w pliku txt.
Co do filmiku to zobazczę co da się zrobić i napiszę.
Załączniki
ringbearer_2.zip
(71.03 KiB) Pobrany 122 razy

Awatar użytkownika
sb8gapi
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2013, o 21:13

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: sb8gapi » 28 kwie 2019, o 17:38

Co do napisów to otworzyłem plik w VLC, zrobiłem Screenshot na ciemnym tle i rozpoznałem obszar z tekstem za pomocą ABBYY Screenshot Reader.
Żeby wkleić przetłumaczony tekst, trzeba zacieniować lub wyciąć istniejący tekst z filmu (nałożyć czarne pole) i np w Subtitle Edit zrobić napisy, a nastepnie wkleić np na pomocą: Freemake Video Converter. Z tym wklejeniem polskich napisów będzie trochę zabawy.
Załączniki
dp_05.zip
(304.81 KiB) Pobrany 115 razy

Awatar użytkownika
sb8gapi
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2013, o 21:13

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: sb8gapi » 29 kwie 2019, o 11:53

ABBYY Screenshot Reader za Free (licencja na rok), może się przyda.
https://sharewareonsale.com/s/abbyy-scr ... eebie-sale

Joustriel
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 22:26

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: Joustriel » 29 kwie 2019, o 21:51

Brakuje mi tekstu. pewne elementy niby mam przetłumaczone a w grze dalej są po angielsku. Ale np całego samouczka nie znalazłem w pliku tekstowym i przejrzałem katalog z plikami i nigdzie nie mogę znaleźć takiego tekstu. nie wiem czy jest jakoś inaczej zapisane czy coś się nie chce wypakować. często dzieją się takie numery?

Awatar użytkownika
sb8gapi
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2013, o 21:13

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: sb8gapi » 29 kwie 2019, o 23:45

Tekst może być w pliku graficznym (po wypakowaniu w DDS). Może też być w pliku wykonalnym "exe" lub innym pliku, niekoniecznie tekstowym.

Awatar użytkownika
sb8gapi
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2013, o 21:13

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: sb8gapi » 30 kwie 2019, o 13:40

Teksty przykładów z samouczka są zapisane w grafice.
Do przeglądania plików assets używam: Asset Studio
https://ci.appveyor.com/project/Perfare ... /artifacts
Do edycji używam GIM-pa + wtyczki DDS
https://www.gimp.org/
https://code.google.com/archive/p/gimp-dds/downloads

Po szczegółowe informacje na temat Unity, Czcionek, GIMpa i DDS zapraszam do mojego poradnika:
viewtopic.php?f=75&t=2295#p25276

Joustriel
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 22:26

Re: Czcionka DDS a polskie litery(Elder Sign(Unity))

Postautor: Joustriel » 30 kwie 2019, o 23:36

Przeglądałem poradniki, bez nich nic bym nie zrobił bo nie wiedziałbym jak wypakować pliki.
Taki mały przykład z "upartego" tekstu. w pliku z tekstem English_US.txt znalazłem Starting Items i Task Info. przetłumaczyłem i wgrałem a gra dalej wyświetla po angielsku... Co do samouczka pierwsze 2 zakładki mają sam tekst. tekstu nie udało mi się odnaleźć ani grafiki z takim tekstem...
Załączniki
Task.jpg
Starting.jpg
przedmioty.jpg


Wróć do „Technikalia”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość