[DS] Pokémon Platinum PL - Grafiki

Wszelkie kwestie techniczne.
Regulamin forum
1. W miarę możliwości prosimy o załączanie plików przez nasze forum, nie na zewnętrznych serwerach. Pliki nie znikną wtedy po upływie pewnego czasu. 2. Jeśli chcecie uzyskać pomoc przy rozpracowaniu plików (np. z tekstem, czcionką) załączajcie je do postów - nie każdy przecież posiada tłumaczoną przez Was grę.
dark_archon
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2010, o 20:33

[DS] Pokémon Platinum PL - Grafiki

Postautor: dark_archon » 3 lut 2010, o 16:23

OK. Rozpocząłem edytowanie grafiki w Pokémon Platinum PL.
To moja pierwsza gra na DSa po latach przerwy, ale myślę, że z podstawami poradziłem sobie celująco.

Rozumiem, że gry DS mają swoją hierarchię plików i specyficzne formaty.
Potrafię rozpakować rom, a potem złożyć go do kupy. Rozgryzłem kompresję tekstu i jestem w stanie wyciągać i wkładać weń stringi dowolnej długości bez konieczności używania pointerów (ponieważ DS ładuje "pliki", ich rozmiar może się zmienić, a gra i tak je przyjmie).

Większość grafik została już zmodyfikowana.

Niestety, na mojej drodze stoi jednak kilka przeszkód.
a) Archiwa (N)ARC.
Potrafię zajrzeć do środka za pomocą Tahaxana.
Nie potrafię jednak znaleźć narzędzia, które pozwoliłoby mi wypakować zawartość takiego archiwum, a potem po edycji znowu je spakować.
Nie jest mi to jednak jakoś szczególnie do szczęścia potrzebne. Archiwa te nie są skompresowane, więc wszelkie edycje da się wykonywać w edytorze heksów i Tilemolesterze.

b) Pliki RGCN/RLCN
Pliki RGCN to "Nintendo Character Graphics Resource", czyli standardowe pliki graficzne Nintendo. Wraz z plikami palet (RLCN) tworzą obrazki. To one, jako jedne z wielu plików zawarte są w powyżej opisanych archiwach narc. Niektóre z nich nie są skompresowane i bez problemu można je edytować dowolnym Tile Editorem, inne skompresowane są, podobnie jak w GBA kompresją LZ77, te też jestem w stanie edytować.
Są jednak takie grafiki, jak te wewnątrz box.narc http://dl.dropbox.com/u/808987/box.narc (np 001.RGCN), które otwierają się w Tahaxanie (przeglądarce zasobów romu), ale nie są ani skompresowane LZ77, ani nie potrafię się do nich dobrać w tile editorze. Prawdopodobnie użyta jest tam inna kompresja o której po prostu nie wiem.

Rozpakowywacz NARCów i Extractor/Importer plików NARC prawdopodobnie rozwiązałyby mój problem. Ale nie jestem pewien, czy takie narzędzia istnieją.

c) Grafiki UKRYTE.
Rom Platinum ma ponad 100MB. Niektóre z grafik ukryte są (tak jak czcionka) w pliku bez rozszerzenia bądź plikach nieznanych typów. Takie pliki są "nieprzeglądalne" w przeglądarce zasobów i w skrócie: trzymają wszystkie inne dane, które nie podlegają ogólnej kategoryzacji.

Do tej kategorii należą na przykład prawdopodobnie ikonki typów, których nie potrafię znaleźć w żaden inny sposób.
ObrazekObrazekObrazek itd...

Tak właśnie były też zapisane czcionki - jako 2-bitowy tileset otoczony 4-bitowymi grafikami, niewidocznymi w przeglądarce. Znalazłem je tylko dlatego, że archiwum w którym były ukryte nazywało się "pl_font.narc" ;)

No i problem jest taki, że tych ikonek ataków jest tylko 18. 18 maleńkich grafik w gigantycznym romie. Wraz z kolegą przetrzepaliśmy praktycznie wszystkie pliki graficzne (dobre kilkaset plików) i jesteśmy w 90% pewni, że tam się nie kryją. Obawiamy się, że to jak szukanie igły w stogu siana. Plików są dziesiątki tysięcy i wyszukiwanie czegoś tak małego w tak dużym romie może trwać wiecznie. Czy istnieje jakaś metoda na znalezienie takiej właśnie igły?

Wszelka pomoc w tej dziedzinie byłaby nieoceniona!


dark_archon
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2010, o 20:33

Re: [DS] Pokémon Platinum PL - Grafiki

Postautor: dark_archon » 3 lut 2010, o 17:05

Dzięki za linka, na szybko obejrzałem program.
Z tego co widzę, Crystaltile pozwala mi na wszystko to co potrafię do tej pory.
Chyba, że ma funkcje, które chowają się pod opcjami w języku chińskim.

Potrafię edytować widoczne grafiki i te w LZ77. Potrafię znaleźć w tileeditorze poszczególne pliki. Co więcej, pracuję cały czas na rozebranym pliku.

Potrafię już też otworzyć i wypakować plik narc. Ale narzędzie które znalazłem wiesza się, gdy chcę skorzystać z opcji złożenia wszystkiego do kupy.

W skrócie: mała podpowiedź do pytania: z którym punktem Crystaltile jest mi w stanie pomóc?

Edit: A sam sobie rozgryzłem kompresję ;) temat do zamknięcia :)


Wróć do „Technikalia”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość