[NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Wszelkie projekty niedokończone i opuszczone. Wiele z nich można dokończyć, jeżeli nie chce się zaczynać tłumaczenia od zera.
Awatar użytkownika
Świru
Posty: 34
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 09:03

[NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Świru » 31 sty 2012, o 18:06

Witam!

Parę miesięcy temu próbowałem na podstawie artykułu RPG, kalkulować pointery właśnie na tym tytule. Mozolne babranie się w hexach przyniosło skutki po paru godzinach, gdy udało mi się zmienić nazwę jednego z mobów (oczywiście nie skracając innych nazw).

Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że grzebanie w nes-owym romie przerodzi się w projekt. Dwa dni temu próbowałem wyszukać i edytować czcionki:

http://zapodaj.net/images/a74497276f89.bmp

i przyniosło to pierwsze efekty:

http://oi42.tinypic.com/nygzl0.jpg
(oczywiście nie jest to efekt jaki chcę osiągnąć, ten screen został wykonany tylko w celu pokazania, że edytowanie czcionki jest możliwe).

A tutaj mam screeny z gry, niestety bez roszady w pointerach i bez czcionki:

Przed edycją.

http://oi41.tinypic.com/dndbie.jpg

Po edycji.

http://oi42.tinypic.com/2ajnwqg.jpg
(proszę nie sugerować się kojarzeniem, taka wersja "na kolanie", na rzecz postu)

Projekt ma rację bytu z faktu, że jestem fanem gier spod szyldu Might and Magic tj. znam problematykę wszelkich utworów w tej serii. Niestety nie jestem na razie w stanie podać pozostałych obrazków z obecnych wypocin, ale po rozwiązaniu pewnych problemów technicznych będzie ich więcej. Nie chcę również obiecywać jakichkolwiek dat, podawać procentów i tym podobnych, projekt zostanie ukończony jak przejdzie wszystkie szlify.

Na koniec wspomnę jedynie, że pointery są bardzo upierdliwe, więc jeśli ktoś, kto ma na ten temat pojęcie ma czas i najważniejsze - chęci, prosiłbym o spojrzenie na sprawę fachowym okiem.

Edit: Obrazki wyświetlają się jakoś dziwnie...

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: bemberg » 31 sty 2012, o 18:47

Polecam ci kontkat z dizzy9. Jeśli znajdzie czas, z pewnością ci pomoże, jeśli nie, to wiem, że pracuje nad poradnikiem. Myślę, że przyda ci się ten artykuł http://grajpopolsku.pl/articles.php?article_id=41
A na pewno emulator z debuggerem, Fceu XD.
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
Świru
Posty: 34
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 09:03

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Świru » 31 sty 2012, o 19:33

Dzięki, skontaktuję się z jegomościem na pewno, a artykuł przestudiuję!

Jeśli ktoś jeszcze potrafi pomóc niech pisze w tym temacie, nie pogniewam się ;).

Dizzy9
Posty: 34
Rejestracja: 10 cze 2008, o 12:20

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Dizzy9 » 5 lut 2012, o 02:57

Byłem nieco nie obecny na necie, z powodów osobistych, ale już (mniej więcej) wróciłem.
Zaglądnąłem do gry.Kod wczytujący text to kod spaghetti.Dawno tak pogmatwanego sposobu na wczytanie danych już nie widziałem(może Big Nose Freaks Out..?) Niektóre(większość?) pointery są wczytywane bez użycia tablic.Można i tak, ale to nieco komplikuje sytuację.Dobra wiadomość jest taka ze jest w ROMie sporo wolnego miejsca więc rozszerzanie textów nie będzie stanowić większych problemów.Bardziej dokładniej przeszukam w poniedziałek, po teście(studia...)-jutro muszę wkuwać;]

Awatar użytkownika
Świru
Posty: 34
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 09:03

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Świru » 5 lut 2012, o 13:36

Dziękuję za poświęcenie czasu. W poniedziałek odezwę się na gg.

Czcionka w grze "rozpykana" w 100%.

Dizzy9
Posty: 34
Rejestracja: 10 cze 2008, o 12:20

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Dizzy9 » 7 lut 2012, o 02:58

Jakoś na GG się zgadać nie możemy, będzie więc chyba lepiej jak przedstawię wyjaśnienie tutaj.Nie wiem czy nie podpada to pod jakiś punkt regulaminu, ale najlepiej się rozumie podobno na przykładach, więc spróbujmy zatem zmienić text który jest wyświetlany po zginięciu drużyny.

Potrzebne będą:
-FCEUX(Wersja z debugerem)
-Jakiś hex edytor.

Nasze cele:
-Wykryć jak są zapisywane pointery w grze.
-Zmienić długość textu.

Włączamy grę w FCEU i doprowadzamy naszego bohatera do upadku(giniemy w walce).
By było szybciej radzę wykonać save state tuż przed wyświetleniem się textu do którego pointera szukamy.
Czekamy aż pierwsza literka z textu się wyświetli i pauzujemy emulator.
Z menu emulatora wybieramy Debug-->Name Table Viewer.
To okienko pokazuje nam Name Table(Ułożenie tilesów na ekranie).Najeżdzamy myszką na pierwszą literkę textu(w naszym przypadku będzie to "T").W dolnym prawym rogu Name Table Viewer mamy różne dane odnośnie wskazywanego przez myszkę punktu w Name Table Viewer.Interesuje nas PPU Address-to do tego adresu gra musi zapisać by grafika była wyświetlona, oraz Tile ID-Jest to numer naszego kawałka grafiki.

Punkt Kontrolny:
PPU address dla naszego textu to: 2686
Tile ID to: 1D

Zamykamy okienko Name Table Viewer i włączamy debugger Debug-->Debugger.
Musimy zrobić Break point.
W górnym prawym rogu klikamy "Add...", wpisujemy PPU Address nowe okienko, zaznaczamy "Write", Zaznaczamy "PPU Mem" i w "Condition" wpisujemy "A == #1D" a następnie klikamy OK.
Obrazek
O, właśnie tak.

Teraz ładujemy Savestate.I wywołujemy tekst, znaczy moment w którym ma być wypisana literka "T" na ekranie.Grę powinien przerwać debuger, wskazując na kod który zapisuje literkę.

Kod: Zaznacz cały

:6030:8D 07 20 STA $2007 = #$00 //Zapisz literkę do Name Table :6033:A9 FE LDA #$FE //Wczytaj kolejną literkę :6035:8D 07 20 STA $2007 = #$00 //Zapisz literkę do Name Table :6038:A9 FE LDA #$FE //Wczytaj kolejną literkę :603A:8D 07 20 STA $2007 = #$00 //Zapisz literkę do Name Table :603D:A9 FE LDA #$FE //Wczytaj kolejną literkę :603F:8D 07 20 STA $2007 = #$00 //Zapisz literkę do Name Table
Od razu widać że coś jest nie tak.Ale to dla Ciebie bez znaczenia.Klikając strzałkę w górę(2 razy) znajdziesz polecenie

Kod: Zaznacz cały

:602E:A9 1D LDA #$1D
Czyli to tu jest trzymana literka "T"...Ale skąd się tam wzięła? Kod jest na $6000 czyli WRAMie(dodatkowym RAMie dla NESa)
Adres 602E-jego trzeba przepytać.Sam 602E to "A9", więc trzeba o 1 większy adres.Znowu robimy break pointa.W address wpisujemy 602F, zaznaczamy write, i zaznaczamy CPU mem. Tym razem okienko powinno wyglądać tak:
Obrazek
Klikamy OK, usuwamy poprzedni breakpoint i ładujemy save'a.Debugger znów nam przerwie.Pamiętamy by kliknąć dwa razy(czasem trzeba 3) na strzałkę w górę w lewej części debuggera zanim zaczniemy cokolwiek analizować.

Kod: Zaznacz cały

0F:E26D:B1 00 LDA ($00),Y @ $6706 = #$1D //Odczytaj z adresu zapodanego na $6706 0F:E26F:9D 11 60 STA $6011,X @ $602F = #$00 //Zapisz to do adresu $602F
No i czemu tak? Przypomina mi moją własną grę na NESa w bardzo wczeeesnym stadium.Ale to nie ważne.Dobra, wiemy że pointer na $00 każe wczytywać z $6706.Czyli ze znaleźliśmy pointer? NIE, niestety, ale nie.Pointery tekstów(te które nas interesują) nigdy(w teori można, w praktyce...to bez sensu) nie bedą nas kierować do RAMu.To oznacza że ten pointer był obliczany, a my musimy ustalić skąd nasza literka "T" była odczytana i zapisana do $6706.Kolejny break point...Address $6706, Write CPU, A ==#1D.Wczytujemy save state i znów czekamy na debugger.Aż strach myśleć co tym razem wymyśli.Tym razem należy kliknąć więcej razy strzałkę do góry.Niestety, nie ma na to formuły, trzeba znać assemblera i kropka.

Kod: Zaznacz cały

0F:D328:BD 2F 02 LDA $022F,X @ $022F = #$1D //Odczytaj literkę z buffera 0F:D32B:C9 FF CMP #$FF //Sprawdź czy to nie przypadkiem FF 0F:D32D:F0 0B BEQ $D33A //Jeśli tak to skocz do adresu $D33A 0F:D32F:91 00 STA ($00),Y @ $6706 = #$FE //Zapisz Literkę do buffera na $6706
No, w końcu coś bardziej normalnego...(Nawiasem mówiąc gry zwykle używają jednego buffera, czyli w innej grze tutaj by doprowadził Cię pierwszy breakpoint).Czyli przed zapisaniem do buffera $6706 nasze "T" jest zapisane do buffera na $22F? Wiesz co teraz zrobić...Address 22F,CPU,Write, A == #1D, wczytanie save state.

Kod: Zaznacz cały

0F:D576:B1 00 LDA ($00),Y @ $94AB = #$1D //odczytaj naszą nieszczęsną literkę 0F:D578:C9 30 CMP #$30 //Sprawdź czy to nie 30 0F:D57A:D0 06 BNE $D582 //Jeśli nie to skocz do $D582 0F:D57C:20 D2 D5 JSR $D5D2 //Nasza literka to nie 30, czyli bez znaczenia 0F:D57F:4C 85 D5 JMP $D585 //Nasza literka to nie 30, czyli bez znaczenia 0F:D582:9D 2F 02 STA $022F,X @ $022F = #$1C //Zapisz literkę do buffera.
Hm, teraz nasza literka jest wczytywana do buffera z Adresu większego niż $8000.To oznacza że w końcu została wczytana z ROMu a nie z kolejnego buffera.Pointer który na to wskazuje znajduje się na $00.
Włączmy Debug-->Hex editorI spójrzmy co znajduje się na adresie $00 i $01.
Powinno być AB 94.Tworzymy nowy break point: address 00, Write, CPU mem, A == #AB. AB, ponieważ jest LO adressu i jest małe prawdopodobieństwo ze trafi się drugi taki sam.Wczytujemy save state'a i czekamy na debugger.Uwaga:By nie było pomyłki-Krzyk debuggera interesuje nas tylko wtedy gdy ma być wypisana literka na ekranie, nie wcześniej(W naszym przykładzie gra zapisuje też AB do 00 kiedy ramka jest w połowie "rozwijania się"-to nas nie interesuje).

Kod: Zaznacz cały

0F:D568:AD 44 02 LDA $0244 = #$AB //Wczytaj LO dla pointera 0F:D56B:85 00 STA $0000 = #$3A //Zapisz go do LO pointera właściwego 0F:D56D:AD 45 02 LDA $0245 = #$94 //Wczytaj HI pointera 0F:D570:85 01 STA $0001 = #$68 //Zapisz go do HI pointera właściwego
Mimo że rozumiem dla czego tak musi być(NES nie może używać pointerów jeśli są zapisane na wyższych adresach niż $FE), nie rozumiem jednak czemu nie mogli od razu zapisywać pointerów do $00, podejrzewam ze był w tym czasie zajęty.Dobra, miejmy już to za sobą.Break point na 244,Write,CPU mem i A == #AB da nam:

Kod: Zaznacz cały

0F:F8BE:8E 45 02 STX $0245 = #$94 /Zapisz HI pointera do buffera 0F:F8C1:8D 44 02 STA $0244 = #$AB //Zapisz LO pointera do buffera 0F:F8C4:AD 44 02 LDA $0244 = #$50 //Odczytaj LO pointera 0F:F8C7:48 PHA //Zabezpiecz go w stosie 0F:F8C8:AD 45 02 LDA $0245 = #$94 //To samo z HI pointera 0F:F8CB:48 PHA 0F:F8CC:20 2A D8 JSR $D82A //Przygotuj dialog(?) 0F:F8CF:68 PLA //Odzyskaj "zachomikowane" HI 0F:F8D0:8D 45 02 STA $0245 = #$94 //Zapisz 0F:F8D3:68 PLA 0F:F8D4:8D 44 02 STA $0244 = #$50 /To samo z LO 0F:F8D7:20 52 D2 JSR $D252 //Zacznij wypisywać literki na ekranie. 0F:F8DA:60 RTS //zakończ funkcję
Wbrew pozorom już kończymy.Pointery Są w tej funkcji zapisywane na podstawie tego co znajduje się w rejestrach X i A.Więc naszym najlepszym wyjściem będzie wyjście "przed funkcję".By tego dokonać wpisujemy w małe pole(okno debugger) o nazwie "PC" pierwsze dwa bajty wypisane poniżej("Stack").Wpisujemy je w odwrotnej kolejności.W naszym przypadku wpiszemy w PC "94A1".Klikamy na guzik "Seek PC".Przeskoczymy w miejsce przed wywołaniem funkcje zapisującej do buffera pointerów.Przesuwamy nieco w górę i....

Kod: Zaznacz cały

02:949B:A2 94 LDX #$94 //HI textu(pointera) 02:949D:A9 AB LDA #$AB //LO textu(pointera) 02:949F:20 BE F8 JSR $F8BE /Zapisz HI i LO do Buffera, i wywołaj dialog.
Tak, to koniec, alleluja!
Hmm..zła wiadomość: Nie ma tu tablic pointerów(jak w większości gier).Tu zawsze trzeba będzie tak kombinować by znaleźć miejsce pointerów.I żeby nie było tak różowo- dialogi które mają długość większą niż jeden ekran okienka które je wyświetla musi być wywołane osobno.

O tym jak Zwiększyć długość textu, zmienić pointery i wykorzystać wolne miejsce napiszę jak się wyśpię.Późno już, testu nie zaliczyłem, i wogóle markotny dziś jestem.Jak coś to pisz.

Punkt Kontrolny:
-Cel "Wykryć jak są zapisywane pointery w grze" zrealizowany.

Dizzy9
Posty: 34
Rejestracja: 10 cze 2008, o 12:20

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Dizzy9 » 7 lut 2012, o 18:09

Kontynuując mój wywód ostatniego postu, zakładam że umiesz sam odnaleźć text w ROMie, więc pominę ten krok.Zajmijmy się rzeczą ważniejszą.Jak znaleźć kod który ładuje LO i HI pointerów w ROMie...?
Znam 2 sposoby.W tym przykładzie pójdziemy na łatwiznę.Otwieramy ROM w Hex edytorze i wpisujemy to co nam wskazał debugger, czyli "A294A9AB20BEF8"
Żeby nie było...
02:949B:A2 94 LDX #$94 //HI textu(pointera)
02:949D:A9 AB LDA #$AB //LO textu(pointera)

02:949F:20 BE F8 JSR $F8BE /Zapisz HI i LO do Buffera, i wywołaj dialog.
O te właśnie liczby to "Opcodes" czyli rozkazy procesora.
Wyszukiwanie powinno nas zaprowadzić na adres 0xB4AB(Uwaga! Wyników może być wiecęj w zależności od ilości nawiązań do tego dialogu wykonywanych przez grę.)
Teraz...Wiemy ze ta gra ma wolne miejsce w ostatnim banku, czyli tym co nigdy nie może być zmieniony i procesor zawsze go widzi(istnieją wyjątki).To doskonałe miejsce na wrzucenie textu i nie martwienie się o zmianę banków, nie?
Wolne miejsce zaczyna się na adresie 0x3FA00 i jest to całe 580 bajtów.Póki co nie będziemy się martwić o zmiany banków, tylko wykorzystamy to co mamy.Wróć do adresu 0xB4AB i zmień pointery LO i HI na F9 i F0.
Kod powinien wyglądać tak:"A2F9A9F020BEF8".Nie dajmy pointera 00FA, ponieważ musimy mieć na uwadze nagłówek ROMu.Dobra, pointer zmieniony.Jeśli w tym momencie włączysz grę i wywołasz śmierć gracza, zobaczysz że zamiast zwykłego tekstu będą wypisywane same zera.Teraz skocz na adres 0x3FA00 w ROMie.
No i to by było tyle, wystarczy wpisać tutaj swój własny tekst.Jeśli chcesz mieć tekst dłuższy od oryginalnego, poprostu go wpisz.Pamiętaj o opecodes, czyli znakach specjalnych które wywołują specjalne efekty przy wypisywaniu tekstu.

Kod: Zaznacz cały

FE-Spacja FF-Następna linijka FF FF-Koniec textu
Jak jest wywoływane oczekiwanie na naciśnięcie A by wyświetlić następne okienko dialogu? Niestety, poprzez kod.Oznacza to że bez znajomości Assemblera nie uda Ci się tego zrobić.
To chyba już wszystko, powinieneś już wiedzieć jak znaleźć, zmienić pointery i jak obsłużyć się z textem.

Punkt Kontrolny:
-Cel "Zmienić długość textu." osiągnięty.

Hm, ta gra a się prosi o coś "lepsiejszego" niż zmiażdżone polskie znaki.Spróbuję napisać odpowiedni kod który by to umożliwił, ale nic nie obiecuję.

Awatar użytkownika
Świru
Posty: 34
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 09:03

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Świru » 7 lut 2012, o 22:29

Dziękuję, to bardzo duża pomoc dla mnie. Od tej pory jesteśmy w kontakcie na gg, tutaj zostawiam miejsce na newsy ode mnie i Twoją wiedzę.

Dizzy9
Posty: 34
Rejestracja: 10 cze 2008, o 12:20

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Dizzy9 » 21 mar 2012, o 21:20

I jak się posuwają prace? Jakieś problemy? Aktualizacja stanu tłumaczenia?

Awatar użytkownika
Świru
Posty: 34
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 09:03

Re: [NES] Might and Magic: Secret of The Inner Sanctum

Postautor: Świru » 22 mar 2012, o 15:34

Suną powolutku, aktualizacje będą na stronie minDStorm (gdzie prowadzę jeszcze inny projekt) ale nie wiem jeszcze kiedy. Stan prac podam, gdy otrzymam od reszty osób zamieszanych w spolszczenie, pozostałe partie tekstu. Mogę tylko powiedzieć, że podzieliłem tekst na 5 (prawie) równych części, moja jest wykonana w ok. 20% co daje jakieś 4% całości. Od jednego współtwórcy nie mam odzewu od jakiegoś miesiąca ale myślę, że wszystko będzie ok.

W każdym razie kiedyś wydam to spolszczenie ;). Na razie nie mam większych problemów z tłumaczeniem. Tam gdzie nie mam miejsca do rozszerzania tekstu, korzystam z Twojego poradnika i do tej pory ten sposób działa. Na szczęście, te najdłuższe kwestie gry, mają na końcu zapas wolnego miejsca, więc teraz to tylko kwestia wolnego czasu i zapału do roboty.

Jeśli pojawią się jakieś problemy techniczne, będę trąbił na gg. Bardziej obawiam się tego, że ludzie którym zdumpowałem tekst mogą nie wychwycić np. długości linijek lub przez przypadek skasować któryś ze znaków odpowiedzialnych za zamknięcie okna dialogowego i będę szukał usterki w nieskończoność.

-- 7 paź 2012, o 11:21 --

Refresh..

Tłumaczenie: 92% Korekta: 92% (Została zabawa z pointerami, czasem przetłumaczenie jednego zdania tą metodą, zajmuje dużo czasu.)
Czcionka: 100% (niestety nie mam pomysłu jak zrobić, żeby wyglądała estetycznie.)
Menu: 0%

Screeny:

Eng
Obrazek

PL
Obrazek


Wróć do „Projekty porzucone i nieaktywne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości