[DS] Pokemon Czerń i Biel

Wszelkie projekty niedokończone i opuszczone. Wiele z nich można dokończyć, jeżeli nie chce się zaczynać tłumaczenia od zera.
PikaKN
Posty: 9
Rejestracja: 3 maja 2015, o 14:03

[DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: PikaKN » 3 maja 2015, o 14:21

Obrazek

Cześć,
Jestem PikaKN, lecz ludzie nazywają mnie Profesorem Pokemon...

Pracujemy, obecnie w 4 osoby, nad tłumaczeniem gier Pokemon Czerń i Biel.
Niestety, jak wiecie (lub nie - bo retroN nie poinformował Was tutaj) - poprzedni projekt Czerni upadł. Przyczyną rzekomo miała być awaria dysku twardego. Na szczęście, choć drobną część dało się odzyskać dzięki jednemu z tłumaczy poprzedniej wersji. A aby uniknąć awarii - wszystkie dane trzymam na dwóch laptopach oraz dysku sieciowym Google Drive.

Jest to moje pierwsze tłumaczenie gry konsolowej, tym bardziej pierwsze podejście do Pokemonów. Fanem serii jestem od pierwszych edycji, bo mimo lekkiego spóźnienia (urodzony dopiero w 1997), miałem okazję zagrać we wszystkie części na oryginalnych konsolach (Red i Gold na GBC, Fire Red i Emerald na GBA, a reszta - na 3DS poprzez kompatybilność wsteczną).

Co do nazw ataków, przedmiotów, ability - wszystko zostanie przetłumaczone na koniec, gdy już będzie wszystko pozostałe zrobione i przetestowane.

Obecnie posiadam zrobione tyle:
1) Zdumpowany z konsoli legalny rom gier - zarówno Black i White
2) Zrobiona polska czcionka (później może ją lekko poprawię ;) )
3) Wyciągnięty cały tekst w 625 plikach, z czego zostało do zrobienia jeszcze "tylko" 438.

Obrazek
Obrazek

Tekst tłumaczymy kolejnością, jaka jest w plikach tekstowych, a nie wg. fabuły - dwa pliki zostały celowo szybciej przetłumaczone, by pokazać, że coś się w temacie tłumaczenia już dzieje ;)

Jeżeli macie jakieś rady, propozycje - chętnie wszystko przeczytam.
Jeśli ktoś byłby chętny wspomóc troszkę przy tłumaczeniu - zapraszam do kontaktu:
a) na PW tutaj
b) na GG: 53847945
c) na maila: pkmnczern@gmail.com
Ostatnio zmieniony 3 maja 2015, o 14:28 przez mendosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodanie spacji po nawiasie kwadratowym. /mendosa/

Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: Texel » 3 maja 2015, o 14:57

Awaria dysku twardego... oryginalny sposób na stratę postępów, nie ma co. Zdarza się. Jako ktoś kto grzebie w Poké-tłumaczeniach od ~4 lat nie mogę się doczekać żeby zobaczyć, co z tego wyjdzie.

Jako że daliście screeny, to mogę się trochę poprzyczepiać. W sumie jest w porządku, tylko zgubiliście akcenty nad e (Alt+130 na numerycznej o ile dobrze pamiętam). Czcionki są dobre, ale tak jak mówicie są do drobnych poprawek.

Na waszym miejscu zastanowiłbym się nad nazwami własnymi już teraz. Poprawienie wszystkich nazw angielskich na polskie na samym końcu tłumaczenia może być bardzo pracochłonne (a na pewno byłoby przy innych Pokémonach które tłumaczymy teraz).

To tyle. Powodzenia w projekcie (po raz drugi)!
Obrazek
Obrazek

PikaKN
Posty: 9
Rejestracja: 3 maja 2015, o 14:03

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: PikaKN » 4 lip 2015, o 12:33

Dawno mnie tutaj nie było, więc w skrócie przedstawię Wam trochę najważniejszych zmian w projekcie.
1. Postęp tłumaczenia.
Od maja sporo poszliśmy do przodu. Z 625 plików, które były na początku, pozostało do przetłumaczenia 245, co przekłada się na ukończenie tłumaczenia w niecałych 61%
2. Nazwy ataków
Nazwy ataków zostały przetłumaczone i dodane do gry. Większość została przeniesiona za zgodą Dark Archona z Platyny.
Zobaczyć je możecie tutaj, w arkuszu Googla. - https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
3. Wpisy do Pokedexu
Sytuacja wygląda podobnie jak powyżej.
Zobaczyć je możecie tutaj: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje - chętnie je przejrzę.

Obrazek

Obrazek
(screen zawiera błąd - wpis Lillipupa się zmienił na: Długa sierść wokół pyska tworzy niesamowity radar, pozwalający wyczuć subtelne zmiany w jego otoczeniu.)

4. Grafika.
Szukam osoby, która mogłaby zająć się edycją grafik. Chodzi m.in. o loga
Obrazek
.
Obrazek
W celu spolszczenia nazwy etc, czy innych tekstów do znalezienia w przyszłości na grafikach.

vamos
Posty: 7
Rejestracja: 15 cze 2015, o 05:45

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: vamos » 4 lip 2015, o 13:29

Widzę, że prace ładnie idą :) Spodziewałem się na spolszczenie trzeba będzie trochę poczekać, a tu już 60%.
Tak więc życzę powodzenia w projekcie.

Awatar użytkownika
Texel
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:24
Grupa: Grupa Emerald
Kontakt:

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: Texel » 4 lip 2015, o 19:12

Mam nadzieję, że znajdziecie kogoś do grafik. Pomógłbym pewnie z tym sam, gdybym nie miał serdecznie dość Pokémonów.

Przyczepię się za to do dwóch spraw.

Nazwy ataków - tych z Platyny nawet nie przeglądałem, bo sam znam je już prawie na pamięć; za to kilka z nowych ataków wpadło mi w oko.
  • Heal Pulse - Leczniczczy Puls - ewidentnie widać o co chodzi.
  • Bulldoze - Bulldożer - przez jedno "l".
  • Flame Charge - Płomienny Ładunek - ładunek zastosowałbym raczej do ataku elektrycznego, a tutaj dałbym "szarża".
  • Work Up - Dopracowanie - zwrot "work up" oznacza raczej "podniecić się", "zdenerwować", "zirytować".
  • Steamroller - Twardy Walec - to po prostu walec drogowy, ale w sumie to średnio pasuje; proponuję jednak wziąć to pod uwagę.
Zwroty grzecznościowe w dialogach. Jak to określił pewien profesor, "w dialogach powieściowych pisanie On zawsze wielką literą byłoby nieznośnym natręctwem (można by pomyśleć, że autor kanonizuje swoich bohaterów)". Ja osobiście już ostatecznie nie wiem jak powinno się takich zwrotów używać (bo nie mam odpowiedniego do tego wykształcenia), ale skłaniałbym się ku małym literom.

I tak nawiasem mówiąc: czy na Valhalli zmieniła się może cała administracja? Nasz wątek z tłumaczeniem Pokémonów został usunięty stamtąd jakieś trzy lata temu, bo "szerzyliśmy piractwo". PPS chyba nigdy do końca nie uda mi się zrozumieć.

Powodzenia w dalszej pracy!
Obrazek
Obrazek

PikaKN
Posty: 9
Rejestracja: 3 maja 2015, o 14:03

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: PikaKN » 4 lip 2015, o 21:59

Co do mienia dość Pokemonów - tłumaczenie samego Blacka trochę czasami irytuje (przez znaczniki /x000ą/ć/Ć..., ilość plików... ), a Ty, wraz z swoją ekipą tłumaczycie kolejną część po Emeraldzie :)

Grafiki - muszę jeszcze poszukać po innych forach. Na razie na pokemonowych, czy na archonowym nie mogę nikogo znaleźć, a na graficznych większość chce opłaty (na które w większości mnie nie stać, a że to jest tylko fanowski projekt, jak kolejny jaki planuję - nigdy nie będzie mnie na to stać)

Nazwy ataków - dzięki za sugestie, dodam sobie je do notatek i przy poprawkach dodam je do gry :)

Zwroty w dialogach - dzięki za informację, popytam jeszcze parę osób jak to najlepiej zrobić i najwyżej poprawię to w plikach przy poprawkach :)

Co do Valhalli - nie wiem tego akurat. Zarejestrowałem się głównie w celu dodania informacji o tłumaczeniu i o piractwie większej rozmowy nie było - tylko cała pierwsza strona z wyjaśnieniami, że nie potrzebna jest emulacja, czy piractwo do grania. Przecież można to zrobić w pełni legalnie na minimum dwa sposoby. Pierwszy, prostszy to zgranie ROMu gry na PC z konsolki, nałożenie łatki, a na koniec wrzucenie ROMu w ramach legalnego wykonania "jednej kopii (zapisanej w polskim prawie) na kartę typu R4, albo trudniejsza opcja, oraz obniżająca wartość kartridża - nagranie ROMu na oryginalny kartridż...
Niektórzy wszędzie strasznie dziwnie podchodzą do piractwa... Przecież żadne spolszczenie nie wymaga posiadania pirackiej gry - praktycznie zawsze trzeba ją nałożyć na posiadaną kopię gry...Jedyne co mam nadzieję, że nagle nie pojawi się ktoś w administracji/moderacji i nie skasuje tego wątku... Chociaż... Kopie jego mam praktycznie na kilku innych Pokemonowych forach :)
Kolejnego planowanego projektu (oprócz B2/W2) nie będzie tak łatwo wybronić - chciałem zabrać się za XY/ORAS, jednak wymaga to kartridża na G, pozwalającego zdumpować odszyfrowany ROM gry, a potem skorzystać z zmodyfikowanej wersji pod postacią pliku CIA... Z łatką też jest o tyle trudno do udostępnienia, że trzeba kombinować z headerem, by go przypadkiem nie nadpisać poprzez łatkę...


-- 6 lip 2015, o 16:31 --

Mam świetną wiadomość!
Dzięki osobie, która anonimowo, ponoć dzięki serwisowi GrajPoPolsku odnalazła ten wątek i podesłała tłumaczenie sporej części tekstu, pozostało nam do przetłumaczenia ostatnie 65 plików! Dzięki możliwości szybszego dodania 180 plików do gry, premiera sporo przyspieszy :)
Sumaryczna długość wszystkich pozostałych plików wynosi ok. 15000 liń, czyli daje nam to średnio 230 liń na plik.
Jeżeli więc wszystko dobrze pójdzie - premiera kompletnego tłumaczenia gry powinna odbyć się jeszcze w tym roku. Przed premierą odbędą się długie, mozolne testy tłumaczenia, by wydać grającym jak najlepsze, pozbawione wszelakich błędów tłumaczeie

Jeżeli ktoś chciałby jeszcze nas wspomóc w projekcie, czy to od strony tłumaczenia, czy to od strony grafiki - zapraszam do pisania na PW, maila pkmnczern@gmail.com, czy GG: 53847945. Każda pomoc przyspieszy premierę tłumaczenia :)

Oprócz tego od niedawna dla tłumaczy dostępne jest forum, na którym można bez problemu szybko się z nami skontaktować - raczej do wszystkich tłumaczących podesłałem link do niego (jeśli kogoś przypadkiem pominąłem - proszę pisać na PW, GG, czy maila, naprawię wtedy mój błąd :) )

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: Norek » 6 lip 2015, o 17:12

Super wiadomość :)
Pozostaje mieć nadzieję, że dostarczone tłumaczenie jest dobrej jakości, żeby nie było potrzeby retranslacji nadesłanych tekstów.

Życzę powodzenia w dalszych pracach nad projektem!
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

DamianPL
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2015, o 08:42

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: DamianPL » 1 sie 2015, o 08:44

Jak idą pracę nad projektem? xD

PikaKN
Posty: 9
Rejestracja: 3 maja 2015, o 14:03

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: PikaKN » 3 sie 2015, o 19:42

Prace idą powoli w kierunku końca fazy pierwszej - powoli końca tłumaczenia tekstu.

Dodatkowo, jeżeli uda mi się, gra otrzyma ciekawą, dodatkową możliwość. Więcej info w przyszłości.

DamianPL
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2015, o 08:42

Re: [DS] Pokemon Czerń i Biel

Postautor: DamianPL » 5 wrz 2015, o 12:44

Może jakaś aktualizacja? :D


Wróć do „Projekty porzucone i nieaktywne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości