[GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Wszelkie projekty niedokończone i opuszczone. Wiele z nich można dokończyć, jeżeli nie chce się zaczynać tłumaczenia od zera.
Fireon
Posty: 13
Rejestracja: 10 sie 2015, o 14:41

[GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Postautor: Fireon » 4 wrz 2015, o 21:46

Obrazek

O grze:

Superstar Saga to pierwsza część serii Mario & Luigi. Przez wielu uznawana jest także za jej najlepszą odsłonę. W grze, aż roi się od dobrego, czasami naprawdę abstrakcyjnego humoru , pełnego żartów z wcześniejszych przygód braci hydraulików jak i innych bohaterów gier Nintendo. Przy Superstar Saga dobrze będą się bawić zarówno młodsi jak i starsi gracze, a w szczególności fani wąsatych braci.

O tłumaczeniu:

Mam wielki sentyment do tej gry. Pierwszy raz przeszedłem ją w dzieciństwie.
Niestety z powodu występujących często w dialogach tzw. "Engrishów" (czyli błędnie użytego języka angielskiego, w przypadku tej gry jest to zabieg celowy) oraz częstych zabaw słownych, przysłów i żartów, które ciężko przetłumaczyć na polski, nie tracąc ich pierwotny sens, za wiele wtedy nie rozumiałem. Za przykład może posłużyć zwrot np. "pull someone's leg" - bo przecież jaki jest sens pociągania kogoś za nogę?) .
Powracając po latach do Superstar Saga, tym razem już z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, zrozumiałem dopiero ile frajdy z gry mnie ominęło.
I właśnie dlatego też postanowiłem przetłumaczyć.

Postęp prac:

Jak narazie przetłumaczone jest około: 20 % tekstów w grze.

Grafikę niestety nie da się edytować dlatego nazwy jak: "PRESS START", "NEW GAME", "SAVE", "LOAD", "LEVEL UP", "Game Over" itp. zostaną raczej w języku angielskim, tyczy się to także statystyk wąsatych braci czyli np. "def", "pow", "stache". Na całe szczęście jest ich naprawdę mało, a w dodatku nie są one zbyt istotne w grze.

Dodałem już polską czcionkę, mogę także edytować dowolnie pointery. A więc największe odstraszacze ochotników tłumaczeń nie są już problemem.

Gdy dokończę tłumaczyć do momentu zejścia z Gór Hoohoo (Hoohoo Mountains), wydam pierwszą próbną łatkę dla chętnych do sprawdzenia (i być może poprawienia) spolszczenia. Czyli już za bardzo niedługo.

A jak narazie mogę tylko pokazać film z przetłumaczonym początkiem gry. Mam nadzieję, że się spodoba:


https://www.youtube.com/watch?v=ExlS6cIgTyc


Lista autorów tłumaczenia:
Fireon
Teawater - pomoc przy pointerach

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: [GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Postautor: mendosa » 7 wrz 2015, o 16:43

Fireon, obejrzałem część filmiku (gra nie leży w kręgu moich zainteresowań), i jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to brak spacji po niektórych przecinkach. W pewnym momencie instruktor (ten grzybek, czy cokolwiek to jest) mówi "Przypomniałem coś", brakuje "sobie". Jeszcze można poutyskiwać na dźwiękonaśladowcze "Eeeyia" czy podobne, ale to już nie jest tak istotne. Jeśli chodzi o wydawanie wersji beta spolszczeń, szczerze to odradzam. Uważam, że należy wydawać je dopracowane, oczywiście, trafiają się błędy nawet po testach, ale jednak trzeba się starać, bo potem w sieci roi się od słabych spolszczeń i kiepskich opinii o amatorskich polonizacjach. Powodzenia przy projekcie :)
N.E.M.O.

Fireon
Posty: 13
Rejestracja: 10 sie 2015, o 14:41

Re: [GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Postautor: Fireon » 7 wrz 2015, o 21:03

Dzięki za odpowiedź!

Błędy wskazane przez Ciebie zostały poprawione (oprócz wyrazów dźwiękonaśladowczych bo jak narazie nie planuje ich zmieniać).

A co do wydawania niepełnego spolszczenia, to sam się jeszcze nad tym zastanawiam, ale głównie chodzi mi o to, żeby ktoś przetestował jego jakość i wskazał jakieś błędy lub zdania źle sformułowane albo dziwnie brzmiące (a o to przy formule Superstar Saga jest dość łatwo, bo niektóre zdania są naprawdę ciężkie do przetłumaczenia). Wolę także błędy poprawiać na bieżąco, co jest znacznie łatwiejsze, niż gdybym później zamiast jednego dialogu musiał zmieniać np. sto.

Pierwsza część spolszczenia obejmowałaby 2 - 3 godziny gry. Jest to też najważniejsza część Superstar Saga, ponieważ mieści się w niej większość tutoriali, podane są najważniejsze nazwy przedmiotów, komend, bohaterów, czy ataków. Później wydałbym łatkę, w której przetłumaczona byłaby spora większość tekstu (np. 70 % - 80 %) a na końcu udostępniłbym oczywiście pełne spolszczenie.

Chociaż tak najpierw to rozplanowałem, teraz jednak myślę, że jeśli ktoś będzie chętny oraz będzie miał te 2-3 godzinki do poświęcenia, niech zgłosi się do mnie na pw, a z radością wyślę mu łatkę.

Czyli w skrócie szukam tzw. "betatestera". :)

Oczywiście zostanie dodany do listy autorów tłumaczenia.

Awatar użytkownika
akira5
Posty: 60
Rejestracja: 6 mar 2009, o 16:33
Grupa: bez grupy

Re: [GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Postautor: akira5 » 19 paź 2015, o 19:49

Cudowna sprawa i mocno trzymam kciuki ;) Grałem kiedyś w niepełni (nawet bardzo) spolszczoną wersję tej gry i czekam na rezultaty Obrazek

witoldw
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2015, o 16:38

Re: [GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Postautor: witoldw » 15 lis 2015, o 17:01

Również trzymam kciuki za ten projekt. Grałem za młodziaka w wersje nieukończoną i były to jedne z lepszych wspomnień na GBA zaraz obok tłumaczenia Minish Capa. Polecam również RPG'a z Mario w roli głównej ze SNESA.
Obrazek

Fireon
Posty: 13
Rejestracja: 10 sie 2015, o 14:41

Re: [GBA] Mario & Luigi: Superstar Saga

Postautor: Fireon » 13 lut 2016, o 21:43

Spolszczenie Superstar Saga obecnie wynosi 50-60% i ma się dobrze :) Krótka informacja, że projekt nadal jest aktywny :)


Wróć do „Projekty porzucone i nieaktywne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości