[PC] Europa Universalis IV

Obecnie tworzone projekty na wszelkie platformy.
Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie o datę premiery lub postęp - przeczytaj najczęściej zadawane pytania
Awatar użytkownika
Jagdtiger
Posty: 18
Rejestracja: 1 cze 2014, o 17:57

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: Jagdtiger » 6 cze 2014, o 18:57

Nie o to chodzi...ja się martwię tym, że np jak tłumaczyłem w Omedze plik z ideami i np w grupie idei religijnych pojawiła się idea, której w grze nie znalazłem. Dlatego nie wiem czy ta jedna idea była w starszej wersji gry a po którejś aktualizacji być może ta grupa idei została zaktualizowana, dlatego są różnice, czy może po prostu kolejność w Omedze jest przypadkowa i nie nic wspólnego z kolejnością idei jakie pojawiają się w grze. Stąd moje wątpliwości natury technicznej. A w nowym patchu na pewno co najmniej jedna idea została zastąpiona inną. Nie chciałbym żebyśmy tłumaczyli jakąś partię tekstu na darmo, bo może się okazać, że tekst ten został już zastąpiony jakimś nowym.

Albo jest jeszcze taki problem, że np w grze dana grupa idei jest ułożona w kolejności przykładowo:
1 idea - A
2 -B
3 - C
4 - D
5 - E

a w Omedze widzę te idee w kolejności
1 - A
2 - B
3 - E
4 - C
5 - D

W takim przypadku zastanawiam się, czy tekst przetłumaczony nie pojawi się w innym miejscu niż powinien. Nie wiem czy w miaro jasno wyrażam swoje wątpliwości, bo jak już wspominałem, nie mam pojęcia jak od strony technicznej wygląda import plików do Omegi. Gdybym mógł odpalić grę na dwóch kompach jednocześnie w dwóch wersjach językowych to mógłbym sprawdzić czy kolejność jest ok, ale być może jest to zupełnie niepotrzebne, bo może istnieje jakiś mechanizm zapobiegający pomyłkom i taka zamiana kolejność jest niemożliwa.

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: Norek » 6 cze 2014, o 19:22

Teksty, które tłumaczymy/tłumaczycie to teksty oryginalne, które - jak można się domyślać, działają poprawnie w samej grze. Skoro zamienimy je (tłumacząc), należy spodziewać się, że wyświetlą się w odpowiednich miejscach w samej grze. To, co sam chcesz robić, nie ma sensu ze względów logistycznych, że tak powiem - to strata czasu.
Po prostu należy wyjść z założenia, że wszystko jest na swoim miejscu i nie sugeruj się występowaniem tekstów w samych plikach w dziwnym porządku. A tłumaczenie segmentów, których ostatecznie nie ma w grze, to norma i trzeba tylko mieć nadzieję, że takowych jest w grze jak najmniej.

Podsumowując - oczywiście mógłbyś robić to, co chcesz, ale to naprawdę nie ma sensu :)
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

cienislaw
Posty: 267
Rejestracja: 3 cze 2013, o 08:41
Grupa: GameSub

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: cienislaw » 6 cze 2014, o 19:24

odpowiedź krótka - nie martw się tym, bo nie ma problemu.

odpowiedź długa - OmegaT, jak i inne programy typu CAT operują na segmentach. Na segment składa się tekst źródłowy wraz z przypisanym mu ID (nieobowiązkowe), a po tłumaczeniu dochodzi do tego przetłumaczony tekst. Zatem jeśli dojdzie do jakiejkolwiek aktualizacji dokumentów źródłowych, wcześniej przetłumaczone informacje zachowują swoje przypisanie na podstawie tekstu źródłowego i/lub ID segmentu, a nie kolejności w dokumencie. podsumowując - problemu nie ma i dlatego lubimy Omegę, bo ułatwia robotę z aktualizacjami.
Obrazek

Awatar użytkownika
Jagdtiger
Posty: 18
Rejestracja: 1 cze 2014, o 17:57

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: Jagdtiger » 6 cze 2014, o 20:57

No to mnie uspokoiliście.

-- 13 cze 2014, o 09:57 --

Prośba do graczy o pomoc:

viewtopic.php?f=37&t=2372

patrykg1414
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2014, o 14:34

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: patrykg1414 » 9 lip 2014, o 13:24

I jak idą postępy w tłumaczeniu ? dostaniemy w tym miesiącu spolszczenie ?

Awatar użytkownika
Jagdtiger
Posty: 18
Rejestracja: 1 cze 2014, o 17:57

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: Jagdtiger » 10 lip 2014, o 08:05

W tym miesiącu na pewno nie, ale postępy są spore.

gascan
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2014, o 21:56

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: gascan » 14 lip 2014, o 22:04

Panowie i Panie ( jeśli są tu jakieś) chciałem wam podziękować za pracę włożoną w tłumaczenie!!

Chciałem też napisać wam, że trzymam za was kciuki i nie mogę się doczekać waszego dziecka tłumaczenia :)

Czekający fan. Nie poddawajcie się :)

Awatar użytkownika
paulinapat96
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2013, o 11:11

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: paulinapat96 » 15 lip 2014, o 13:17

Panowie i Panie ( jeśli są tu jakieś)
Są i Panie :)
Prace trwają, jest ciężko ale dajemy rade. Dziękujemy za wiarę w nas, mimo że tak to się wciąż przeciąga. W końcu doczekacie się naszego "dziecka" :)
Zombie - connecting people!

michalson11
Posty: 11
Rejestracja: 25 sie 2013, o 14:13

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: michalson11 » 19 lip 2014, o 19:18

Tłumaczycie dodatki czy tylko wersję podstawową ? W każdym razie niezależnie od tego dziękuję wam w swoim imieniu oraz wszystkich fanów tej serii.

patrykg1414
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2014, o 14:34

Re: [PC] Europa Universalis IV

Postautor: patrykg1414 » 20 lip 2014, o 16:38

8 miesięcy tłumaczą postawke i dalej nie ukończyli aż strach pomyśleć ile będą tłumaczyć dodatki


Wróć do „Projekty”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości