[PC] Dust: An Elysian Tail

Tu możesz się pochwalić swoimi dokonaniami.
karhorus
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2022, o 11:05

[PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: karhorus » 14 maja 2023, o 09:46

Dzień Dobry,

Z przyjemnością chciałbym ogłosić, że rozpocząłem prace (a właściwie to już kończę:)) nad spolszczeniem tego przesympatycznego tytułu.

Technikalia: Fonty zrobiłem od nowa, bo oryginalne nie posiadały polskich liter. Kwestię implementacji spolszczenia też już mam rozpracowaną. Spolszczenie powinno działać z każdą wersją gry (niemniej testowałem tylko z wersją steam).

Stan tłumaczenia:
2023-05-14 omegat-dust.png
Najpewniej w przeciągu tygodnia (maks. 2-ch) wszystko będzie gotowe .

Edytowane przez ffgriever 2023.09.18:
Obecna wersja dostępna tutaj

goliat
Posty: 117
Rejestracja: 6 cze 2021, o 08:44

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: goliat » 14 maja 2023, o 10:26

Ja czekam z niecierpliwością na finisz prac, ponieważ Dust An Elysian Tail to jedna z najlepszych gier jakich grałem, wspaniała fabuła, piękna grafika, dobrze napisane dialogi, do tego ma się ochotę grę zrobić na 100%, gdyż nie jest tak upaćkana znacznikami, jak gry Ubisoftu. A muzyka też jest wspaniała. W razie czego mogą pomóc, jeśli chodzi o tłumaczenie dialogów.

A tak z ciekawości spytam, angielski tekst wyciągałeś za pomocą dnspy, czy użyłeś innego programu?

matiko13
Posty: 187
Rejestracja: 1 mar 2015, o 18:38

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: matiko13 » 14 maja 2023, o 10:30

Ja kiedyś przeszedłem fabułę i to co mogłem ale z Polskim językiem ograłbym jeszcze raz bo dawno grałem i gra przednia ;).

karhorus
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2022, o 11:05

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: karhorus » 14 maja 2023, o 10:33

Za pomocą dnspy. Później przekonwertowałem (tekst był w postaci binarnych plików .resources) aby było to strawne dla OmegaT. Większym wyzwaniem były w sumie czcionki. Do tłumaczenia pomocy raczej nie potrzebuję bo tekstu za dużo nie ma. Natomiast później do testów i wyłapania błędów, korekty pomoc na pewno się przyda.

karhorus
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2022, o 11:05

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: karhorus » 14 maja 2023, o 10:40

Mam jeden duży dylemat - czy tłumaczyć imiona. Dust, Fidget, Old Gappy, Bean, Ginger, Fuse itd. W innych wersjach językowych (wszystkich) tłumacze zostawili oryginalne wersje i na ten moment też tak zrobiłem. Ale wątpliwości nadal mam.

matiko13
Posty: 187
Rejestracja: 1 mar 2015, o 18:38

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: matiko13 » 14 maja 2023, o 10:42

Mam jeden duży dylemat - czy tłumaczyć imiona. Dust, Fidget, Old Gappy, Bean, Ginger, Fuse itd. W innych wersjach językowych (wszystkich) tłumacze zostawili oryginalne wersje i na ten moment też tak zrobiłem. Ale wątpliwości nadal mam.
Imiona to nazwa własna. Nie tłumacz.

Co najwyżej "Old Gappy" na "Stary Gappy".

goliat
Posty: 117
Rejestracja: 6 cze 2021, o 08:44

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: goliat » 14 maja 2023, o 11:31

Ja bym stosował starą zasadę tłumaczy, nazw własnych się nie tłumaczy, tylko w przypadku Gappy można zrobić wyjątek. A co do testów to zgłaszam się na ochotnika, grę znam dość dobrze, lubiłem zaglądać w każde miejsce w grze i czytać rożne notatki.

karhorus
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2022, o 11:05

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: karhorus » 14 maja 2023, o 11:48

To nie do końca tak. W baśniach i innych wymyślonych historiach często tłumaczy się imiona i nazwy, które oddają charakter postaci czy miejsca:
- "Zgredek" , Glizdogon w Harry Potterze
- Imiona smerfów
- Imiona w bajkach i filmach o Asterixie i Obelixie itd.
Niemniej idąc po linii najmniejszego oporu, postanowiłem zasadniczo trzymać się tego co jest w innych wersjach językowych. Imion nie tłumaczę ale nazwy lokalizacji już tak.

goliat
Posty: 117
Rejestracja: 6 cze 2021, o 08:44

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: goliat » 14 maja 2023, o 11:53

Inna sprawa, że baśnie i tego typu historiach są przeznaczone dla młodszych widzów, dlatego imiona tłumaczy się na bardziej swojski język. Imiona warto zostawić, skoro tak jest w innych wersjach językowych, ale nazwy lokacji jak najbardziej warto przetłumaczyć.

GandalfCzarny
Posty: 54
Rejestracja: 16 cze 2016, o 18:18

Re: [PC] Dust: An Elysian Tail

Postautor: GandalfCzarny » 15 maja 2023, o 19:21

Nooooo... teraz mnie zaimponowaliście! Dust to druga najlepsza gra w jaką w życiu grałem i to spolszczenie będzie kolejnym powodem, by do niego wrócić :D


Wróć do „Projekty ukończone”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości