Gameplay'e

Oficjalne forum http://scummpl.grajpopolsku.pl/news.php
Awatar użytkownika
Rael
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:08
Grupa: SCUMMPL
Kontakt:

Gameplay'e

Postautor: Rael » 17 maja 2009, o 14:21

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia pierwszego z naszych gameplay'ów - legendarnej dla wielu piosenki, która stała się symbolem trzeciej części przygód Guybrusha Threepwooda

http://www.youtube.com/watch?v=mJ2UjISAZ0I&

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Gameplay'e

Postautor: mendosa » 18 maja 2009, o 15:47

Zastanawiam się, czy pewne błędy są celowe, za oryginałem (grałem ze dwa lata temu, mało pamiętam) czy też nie zamierzone?

1. Muszę odzyskać tą mapę / wiadomo - tę /
2. Moja mapa znikła / wiadomo - znikła/
N.E.M.O.

twig

Re: Gameplay'e

Postautor: twig » 18 maja 2009, o 16:09

Łódka znikła czy zniknęła za horyzontem? Ku mojemu przerażeniu wyczytałam gdzieś, że obie formy są poprawne, ponieważ jedna pochodzi od bezokolicznika znikać a druga od zniknąć. Zaś znikła coraz bardziej panoszy się w radio, telewizji i prasie. Dla mnie zawsze poprawną formą było: zniknęła. Ale może ja po prostu nie rozumiem różnicy między tymi dwoma bezokolicznikami? Poproszę o wyjaśnienie kwestii. Dziękuję.

Szanowna Pani,
nie widzę żadnych powodów do odczuwania przerażenia czy podobnych emocji. Mamy parę czasowników różniących się aspektem: dokonany zniknąć i niedokonany znikać. Wbrew temu, co Pani przeczytała, postać niedokonana nas tu nie interesuje (znikalem, znikałam, znikałeś, znikałas, znikał, znikała itd.). Natomiast czasownik dokonany zniknąć ma po prostu wariantywne postaci czasu przeszłego, co nie jest niczym niezwykłym, ani nie jest powodem do tego, by jeden z wariantów uznawać za poprawny, a drugi za niepoprawny.
ZNIKNĄĆ:
zniknąłem, zniknęłam;
albo
znikłem, znikłam
zniknąłeś, zniknęłaś
albo
znikłeś, znikłaś;
zniknął, zniknęła, zniknęło
albo
znikł, znikła, znikło.
Jeśli jeden z tych wariantów spotyka się częściej niż inny, nie jest to nic nadzwyczajnego. Jak wnoszę z Pani słów, częstszy jest wariant krótszy, co jest zupełnie wytłumaczalne (ekonomia komunikacji).
Łączę serdeczne pozdrowienia -
prof. dr hab. Mirosław Skarżyński
Wiadomo ;)

Awatar użytkownika
Rael
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:08
Grupa: SCUMMPL
Kontakt:

Re: Gameplay'e

Postautor: Rael » 18 maja 2009, o 16:55

Wszelkie błędy sa niezamierzone. Będę jeszcze próbował wyrównać tekst w zwrotkach, bo jest strasznie rozjechany.
Sen i śmierć to bracia bliźniacy.

— Homer

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Gameplay'e

Postautor: mendosa » 19 maja 2009, o 07:27

Nadgorliwy jestem, ale tak mi utkwił w pamięci nacisk na to, że poprawną formą w czasie przeszłym jest z reguły forma dłuższa, że się czepiam poprawnej formy. Zwracam honor. No i dzięki, twig :) .

Kiedyś "tą" było niedopuszczalne w miejsce "tę".

"Na razie nadal za staranny jest uznany "wariant" B lp. tę, a za wariant potoczny tą - tak w języku mówionym, a w języku pisanym tylko tę." / cytat z poradni jęz. UJ /

Tak jest dziś - za parę lat "tą" wyprze zapewne "tę", i dylematu nie będzie.

Swoją drogą, język ewoluuje - zdziwiłem się parę lat temu, gdy okazało się, iż od czasu zakończenia mojej edukacji (dawno, dawno to było) zmieniono zasady łącznej i rozłącznej pisowni "nie".
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
Rael
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:08
Grupa: SCUMMPL
Kontakt:

Re: Gameplay'e

Postautor: Rael » 19 maja 2009, o 16:34

Wszystko ewoluuje - nawet my :P
Sen i śmierć to bracia bliźniacy.

— Homer

Frozen
Posty: 22
Rejestracja: 25 mar 2009, o 13:55

Re: Gameplay'e

Postautor: Frozen » 19 maja 2009, o 18:10

Wow... rymowana piosenka! Rispekt ^^
Szkoda, że pojedynek na wyzwiska nie rymuje się tak ładnie jak ona. No cóż... jak widać, nie można mieć wszystkiego ;]
Wszystko ewoluuje - nawet my :P
Hmm... ronzbig1.01beta ?
Kiedy wersja stable? ;)

Awatar użytkownika
Rael
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:08
Grupa: SCUMMPL
Kontakt:

Re: Gameplay'e

Postautor: Rael » 19 maja 2009, o 19:24

Co do obelg - nikt ich jeszcze nie próbował poprawić, to dopiero bedzie katorga ;)

Hehe, ja mam tylko jedną wersję - nie jak jakiś agent Smith :P
Sen i śmierć to bracia bliźniacy.

— Homer


Wróć do „SCUMMPL”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości