Księga druga Dreamfall Chapters już po polsku!

Dreamfall Chapters to kontynuacja gier przygodowych The Longest Journey: Najdłuższa podróż oraz Dreamfall: The Longest Journey. Mimo że obie poprzedniczki doczekały się oficjalnych polonizacji obejmujących również dubbing, gdzie prym wiedli fenomenalni Edyta Olszówka podkładająca głos April Ryan oraz Jarosław Boberek, którego głosem przemawiał Kruk, finalna część sagi nie otrzymała oficjalnej polskiej wersji językowej.

Decyzja ta spotkała się z wielkim rozgoryczeniem wieloletnich fanów serii, dlatego pomysł stworzenia fanowskiego spolszczenia Dreamfall Chapters zrodził się jeszcze wśród użytkowników Forum Dreamfall. Nawiązaliśmy z nimi współpracę,
co zaowocowało rozpoczęciem prac nad polonizacją w listopadzie 2014 roku.

13710608_1379095392106473_4114798298046791489_o

Droga ku wydaniu Księgi pierwszej była wyboista i niepozbawiona problemów,
przez projekt przewinęło się mnóstwo osób, które chciały dołożyć swoją cegiełkę, jednak
nie zostały z nami na dłużej. Oprócz wymagającej językowo warstwy tekstowej (cała gra ma łącznie 1 041 843 unikalnych znaków), kwestie techniczne niejednokrotnie spędzały nam sen z powiek, a kolejne aktualizacje odwlekały tak bardzo wyczekiwaną premierę. Ostatecznie Księga pierwsza ukazała się po polsku niemal w rok po rozpoczęciu prac – dokładnie 30 listopada 2015 roku.

Nie spoczęliśmy jednak na laurach i kontynuowaliśmy prace nad polonizacją kolejnych części epizodycznej gry. Skład ekipy uległ pomniejszeniu, straciliśmy technika, który prężnie działał przy projekcie, co pokrzyżowało nam plany szybkiej premiery kolejnej księgi. Na szczęście dzięki ogłoszonemu naborowi nasze szeregi zasilił doświadczony programista, który z powrotem postawił grę na nogi. W międzyczasie angielska premiera Księgi piątej, zamykającej sagę sparaliżowała działanie naszego uprzednio opublikowanego spolszczenia, dołożyła też nową warstwę tekstową w Księdze pierwszej, więc ponownie musieliśmy zakasać rękawy do pracy.

Uznaliśmy też, że skoro wierni fani zmuszeni są czekać tyle miesięcy na naszą polonizację – gdy ta nadejdzie, chcemy zwalić ich z nóg. Dlatego też podjęta została decyzja o spolszczeniu występujących w Dreamfallu grafik. Dziś możecie cieszyć oczy ponad 100 teksturami, które zyskały polskie napisy.

13719721_1379095568773122_1569089161512104000_o

Od dziś oprócz Księgi pierwszej: Odrodzenie zagracie po polsku także w Księgę drugą: Rebelianci – zapraszamy do odwiedzenia Pobieralni:

Instalator jest kompatybilny z wersją Windows: Steam, GOG oraz Humble Bundle.

Co ważne: w przypadku wersji GOG oraz Humble Bundle wymagana jest ręczna zmiana ścieżki instalacyjnej.

Wersje 64-bitowe:

  • „%SystemDrive%\GOG Games\Dreamfall Chapters” (np. „C:\GOG Games\Dreamfall Chapters”) → GOG   lub
  • „%Program Files (x86)%\Dreamfall Chapters” (np. „C:\Program Files (x86)\Dreamfall Chapters”) → Humble Bundle.

Wersje 32-bitowe:

  • „%SystemDrive%\GOG Games\Dreamfall Chapters” (np. „C:\GOG Games\Dreamfall Chapters”) → GOG   lub
  • „%Program Files%\Dreamfall Chapters” (np. „C:\Program Files\Dreamfall Chapters”) → Humble Bundle.

UWAGA: jeśli chcecie, by spolszczenie zostało dostosowane również do innej wersji, prosimy o wzięcie udziału w krótkiej ankiecie: klik.

Koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami z rozgrywki – komentując pod niniejszym wpisem, odwiedzając wątek Dreamfalla na Forum (gdzie na bieżąco możecie szukać informacji o postępach prac) czy też nasz Facebookowy fanpage.

Mamy nadzieję, że będziecie nam towarzyszyć w tej najdłuższej podróży do samego końca!

 

Premiery

O autorze

Izzie

Tłumaczka, korektorka, testerka.