[PC] Back to the Future: The Game

Tu możesz się pochwalić swoimi dokonaniami.
Awatar użytkownika
mziab
Posty: 457
Rejestracja: 20 maja 2008, o 23:11
Grupa: mteam
Kontakt:

[PC] Back to the Future: The Game

Postautor: mziab » 30 paź 2016, o 14:21

Ci z was, którzy mnie choć trochę znają, zdążyli pewnie zauważyć, że mam bzika na punkcie podróży w czasie. Motyw ten od dawna mnie fascynował, co przełożyło się między innymi na moje projekty tłumaczeń takich gier jak Chrono Trigger czy Time Hollow. Nikogo z was nie powinno zatem zdziwić, że uwielbiam serię Powrót do przyszłości. Czy więc mógłbym odmówić sobie przyjemności przetłumaczenia gry przygodowej osadzonej w tym uniwersum? Nie na długo, toteż czytacie te słowa. Projekt ten jest dla mnie nieco nieszablonowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych spolszczeń, które mam na swoim koncie, nie jest to ani japoński RPG ani gra konsolowa. Dokładnie jak to się stało, że postanowiłem przetłumaczyć ten tytuł? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zapraszam do dalszej lektury.

Oczywiście pokusę tłumaczenia tego tytułu miałem od samego początku. Hamowały ją jednak inne zajęcia, projekty i świadomość nakładu pracy, jakiego wymagałoby wykonanie porządnej roboty, która by mnie zadowoliła. Norek, wiedząc o moim sentymencie do tej serii, notorycznie zaczepiał mnie o ten projekt i dopingował, próbując zagrzać mnie do boju. I pewnego razu, pod koniec czerwca 2014, nalegania te trafiły na podatny grunt. Pojawiły się bardziej sprzyjające warunki do pracy, więc pomyślałem, że szkoda byłoby nie spróbować. Co więcej cienislaw, któremu chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować, zaoferował wsparcie techniczne w realizacji projektu i szybko przygotował mi wszystko potrzebne do przetłumaczenia warstwy tekstowej. Zacząłem z początku niezobowiązująco tłumaczyć pierwszy odcinek, jednak inne, ważniejsze sprawy spowodowały, że musiałem na jakiś czas zawiesić projekt po przetłumaczeniu pierwszego odcinka i kawałka drugiego. Gra dostała jednak drugą szansę z okazji nadejścia 21 października 2015, ważnej daty w uniwersum BTTF. Postanowiłem więc ponownie zasiąść do tłumaczenia i nie pozwolić, żeby cokolwiek innego zdekoncentrowało mnie, dopóki nie skończę. I w ten sposób na początku stycznia 2016 miałem już wstępne tłumaczenie wszystkich pięciu odcinków.

Ze względu na liczbę nawiązań, smaczków językowych i żartów słownych Powrót do przyszłości wymaga dużo więcej inwencji i miłość niż wiele projektów, jeśli chce się to wszystko należycie oddać. Na szczęście przy decyzjach lokalizacyjnych nie byłem zupełnie sam. Jeszcze na początku stycznia Norek zapoznał mnie z dwiema bardzo kompetentnym tłumaczkami z zespołu GrajPoPolsku: Izabelą "Izzie" Wołodźko i Patrycją "dinosaur" Polowczyk, które bardzo pomogły mi w doprowadzeniu projektu do obecnego kształtu. Przez parę miesięcy prowadziliśmy fascynujące i bardzo twórcze burze mózgów, dyskutowaliśmy na temat postaci, wydarzeń z gry, żartów słownych, piosenek, nieścisłości w oryginalnym tekście, przerzucając się coraz to lepszymi pomysłami aż byliśmy zadowoleni z efektów. Po naniesieniu konsensusu naszych przemyśleń na "papier" wykonałem pełną korektę tekstu, po czym oddałem go do przejrzenia Izzie. Jednak sam tekst to nie wszystko. Stąd w międzyczasie poprosiłem Norka o skontaktowanie mnie z dobrym grafikiem. Ostatecznie w szranki z grafikami stanął Lacrimael, który ochoczo tłumaczył wszystkie grafiki, które mu dostarczałem, co też spowodowało, że zdecydowałem się spolszczyć ich więcej niż początkowo zakładałem. Mając większość grafik i doszlifowany tekst, razem z dziewczynami w sierpniu 2016 rozpoczęliśmy intensywne testy. Po ich zakończeniu mogłem właściwie wydać spolszczenie, ale brakowało nam części grafik, których w międzyczasie przybyło. Na szczęście udało mi się skontaktować z Patrykiem Górskim (dzięki któremu mamy świetnie wyglądające i wspaniale animowane logo i nie tylko) oraz MarkosBossem, który szybko i profesjonalnie rozprawił się z resztą grafik. Na koniec wspomniany wcześniej Norek jeszcze raz przeszedł całość gry, by dopilnować, że wszystko gra, a cienislaw przygotował uniwersalny instalator dopasowany do wszystkich dostępnych na PC wersji gry.

I w ten sposób dochodzimy do dnia dzisiejszego, kiedy mogę oddać w wasze ręce ostateczny produkt, mając nadzieję, że sprawi wam co najmniej tyle radości, ile mi praca nad nim. Z tego miejsca pragnąłbym podziękować wszystkim, bez których to spolszczenie nie ukazałoby się w tym kształcie. Była to wspaniała przygoda i wymarzony projekt. Na pewno żałowałbym, gdybym nie zdecydował się na jego realizację. Bawcie się zatem dobrze, grając w Back to the Future: The Game po polsku! Tłumaczenie jak zwykle czeka na pobranie na podstronie projektu, a także w Pobieralni GPP. Zapraszam też do zobaczenia wybranych screenów w stosownej galerii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Człowieka można przedstawić w postaci ułamka, w którym licznikiem są jego właściwości, a mianownikiem - mniemanie o sobie. Im większy mianownik, tym mniejszy cały ułamek." - Lew Tołstoj

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: mendosa » 30 paź 2016, o 15:22

Serdecznie gratuluję ukończenia tego projektu! Zaskoczyłeś mnie mocno, tym bardziej, że gdy swego czasu rozmawialiśmy o Back to the Future (i to kilkakrotnie), sprawiałeś wrażenie, że nie planujesz jego kontynuacji i wydania, głównie przez brak czasu. Tym bardziej gratuluję motywacji! (Ależ mnie by się ona obecnie przydała ;). W wolnej chwili przejdę grę z twoim spolszczeniem.
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
Śledziks
Posty: 239
Rejestracja: 17 mar 2009, o 20:27

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: Śledziks » 30 paź 2016, o 15:30

Bardzo lubię tę serię, dlatego chętnie jeszcze raz przejdę grę, tym razem po polsku :) Gratuluję ukończenia projektu!

Awatar użytkownika
EvilDoom
Posty: 180
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 10:11
Kontakt:

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: EvilDoom » 30 paź 2016, o 15:38

Wielkie Gratulacje! Bardzo dobrze, że kolejna gra PC została spolszczona:D Szkoda tylko, że to nie jakiś porządny rpg (żart). Widzę, że GPP wyspecjalizowało się w tłumaczeniu gier od TTG^^ Masz już plany na kolejny projekt?

Awatar użytkownika
mziab
Posty: 457
Rejestracja: 20 maja 2008, o 23:11
Grupa: mteam
Kontakt:

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: mziab » 30 paź 2016, o 15:48

mendosa: Przyznam, że ciężko było pracować przez tyle czasu, utrzymując projekt w tajemnicy. Decyzję o takim trybie prac podjąłem z dwóch powodów. Po pierwsze nie wiedziałem kiedy uda mi się skończyć. Bo samo tłumaczenie to ledwie początek przygody. Moje słynne korekty trwają czasem parę lat :) Drugi powód jest taki, że chciałem po prostu pracować nad tym w spokoju, dla siebie, skupiając się na stronie merytorycznej zamiast angażować się w politykę.

EvilDoom: Prawdopodobnie nareszcie wezmę się za kończenie Tales of Destiny. Ten projekt ciągnie się zdecydowanie zbyt długo, a tłumaczenie jest właściwie skończone i doszlifowane.
"Człowieka można przedstawić w postaci ułamka, w którym licznikiem są jego właściwości, a mianownikiem - mniemanie o sobie. Im większy mianownik, tym mniejszy cały ułamek." - Lew Tołstoj

Awatar użytkownika
Madzius888
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2013, o 20:33

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: Madzius888 » 30 paź 2016, o 19:47

Gratulacje! To bardzo miła niespodzianka, z przyjemnością zagram jeszcze raz.

marcinu456
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2016, o 18:12

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: marcinu456 » 30 paź 2016, o 20:34

Mnie zastanawia czy powiedziałeś ikskoksowi o tym projekcie.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 794
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: ikskoks » 30 paź 2016, o 23:47

Mnie zastanawia czy powiedziałeś ikskoksowi o tym projekcie.
Nie, nikt mi nie powiedział. Zapraszam do lektury https://www.facebook.com/ikskoks/photos ... permPage=1

Awatar użytkownika
MarkosBoss
Posty: 41
Rejestracja: 2 kwie 2016, o 10:44
Kontakt:

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: MarkosBoss » 31 paź 2016, o 10:03

Rozpisywać się nad jakością spolszczenia nie ma co - w końcu prawie wszyscy jego autorzy to perfekcjoniści. :P Gdy jednak patrzę na logo zrobione przez Patryka po prostu nie mogę wyjść z podziwu.

Awatar użytkownika
GoMati
Posty: 1
Rejestracja: 7 lis 2016, o 08:22

Re: [PC] Back to the Future: The Game

Postautor: GoMati » 7 lis 2016, o 08:37

Aż się zarejestrowałem na forum jak przeczytałem, kurde!

Wielkie gratulacje dla całej ekipy, zarówno Pań jak i Panów wymienionych w tekście powyżej. Tłumaczenia jeszcze nie "sprawdziłem", ale to tylko kwestia czasu aż zaszyję się w chłodny zimowy wieczór przy komputerze na dłużej :>

No i oczywiście sto lat grupie!


Wróć do „Projekty ukończone”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości