Mailowa dyskusja

Wolna dyskusja na temat gier/tłumaczeń. Komentowanie i opinie jak najbardziej wskazane.
Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Mailowa dyskusja

Postautor: Norek » 14 kwie 2009, o 18:46

Witam!
Jeśli ktoś przekreślił temat patrząc na samą jego nazwę to niech się odrobinę wstrzyma, nim napiszę o co chodzi:)

Założenie jest takie, żebyśmy mogli podyskutować sobie (na poziomie, a jakże) na konkretny temat, z założeniem umieszczenia całej dyskusji na stronie głównej jako ogólnie pojęta publicystyka.
Konkretnie wyglądałoby to tak, że w tym temacie zapodajemy temat dyskusji, dajemy jakieś 2-3 dni na zapisywanie się (no, powiedzmy że te 48 godzin powinny wystarczyć) i kilka dni na samą dyskusję.

Osoby które zgłoszą się (sama kolejność zgłoszeń jest o tyle ważna, że pierwsza osoba swoją opinię prześle następnej, ta następnej, itd. Kilka rundek i ogólne podsumowanie. Jak Wam się to widzi?
Przygotowałem kilka tematów z których prosiłbym żebyście coś wybrali (tak na rozgrzewkę), a także dopisywali się kto chętny. Zbiorę od Wszystkich maile (jeśli jeszcze ich nie mam - mam nadzieję że daliście namiary na siebie w profilach:), zaś dyskusja będzie zapisywana w Wordzie. Wysyłając plik na początku będzie kolejność osób które się zapisały i namiary na nich, tak że każdy będzie wiedział do kogo wysłać. Jeśli ktoś ma jakiś sprzeciw, to pozwolę sobie przytoczyć (może nie będę cytował:) Wasze jakże ciekawe dyskusje w szałcie.
Dla mnie jest to o tyle ważne, że z pewnością dla Was samych będzie dobrą odskocznią od tłumaczeń, a dla Czytelników zapewne ciekawym uzupełnieniem naszej strony.

Jeśli jesteście chętni na taką dyskusję, proszę się zgłaszać, przy czym zaznaczam, że lista chętnych po skończeniu zapisów będzie usuwana (żeby był porządek w temacie), a Wasze propozycje odnośnie dyskusji przenoszone będą do tego - pierwszego - posta.

Oto tematy które myślę że są dobre na przetarcie samej koncepcji:
"Tłumaczenia tytułów filmów - czy jesteśmy skazani na Szklaną Pułapkę?"
"Betatesterzy - jacy powinni być i jak zachęcić ich do współpracy?"
"Słowo do przeciwników tłumaczeń"

Tematy chyba rozumieją się same przez się;) Jeśli uważacie że są suche, czekam na Wasze propozycje odnośnie przyszłych tematów, a teraz chętnych do dyskusji proszę o dopisywanie się na listę, wraz z typem na jaki temat toczyć się będzie pierwsza dyskusja, oraz - jeśli jakieś macie - propozycje na przyszłość.
Jeśli coś jest niezrozumiałe - pytać:)

Pozdrawiam!
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
Rael
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:08
Grupa: SCUMMPL
Kontakt:

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: Rael » 14 kwie 2009, o 18:52

Pomysł bardzo ciekawy (może nawet w przyszłości pokusimy się o podcast? ;)) Pytanie czy tematy muszą być ściśle związane z tłumaczeniami, czy mogą tez pyć takie"okołogrowe"? Ogólnie jestem za :D
Sen i śmierć to bracia bliźniacy.

— Homer

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: Norek » 14 kwie 2009, o 18:54

Oczywiście dobór tematu to kwestia, że tak powiem, indywidualna, chodzi o to żeby każdy temat - jego wybór - był wybierany przez wszystkich chętnych. Zatem tematy mogą być okołogrowe, jak podany przeze mnie temat o tytułach filmów.
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
Grahf Wiseman
Tłumaczeniowy męczennik
Posty: 646
Rejestracja: 11 cze 2008, o 22:13

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: Grahf Wiseman » 14 kwie 2009, o 19:10

IMHO lepiej zrobić taki "ambitny offtopic" niż przyklejać maile.
Rozmowa najlepsza jest IMHO spontaniczna. Temat o filmach można np założyć w kwestiach językowych.
Run to the bedroom, in the suitcase on the left, you'll find my favorite axe. Don't look so frightened, this is just a passing phase, one of my bad days.

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: Norek » 14 kwie 2009, o 19:37

Tak, można zrobić to w offtopie, jednak dla mnie jest to bez sensu, kiedy wiem że wiele osób jest w stanie dyskutować na wysokim poziomie, z czego fajnie byłoby zrobić później jednolity tekst. Coś na kształt dyskusji o grach w Psx Extreme, gdzie redaktorzy piszą o danym tytule:)
Dla mnie jest to zgoła inny przypadek niż zwykła dyskusja na forum.
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: bemberg » 14 kwie 2009, o 19:39

Też jestem przeciw mailowym dyskusjom, nie jest to zbyt poręczne.
Ale tematy w "Offtopicu" jak najbardziej :) (tylko ich potem nie usuń ;p )
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
Grahf Wiseman
Tłumaczeniowy męczennik
Posty: 646
Rejestracja: 11 cze 2008, o 22:13

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: Grahf Wiseman » 14 kwie 2009, o 19:57

Hmmm mowie o "H Parku z PE?
Tyle, ze tam najczęściej komentują gry, wydarzenia, a u nas? Co komentować?
To można zrealizować na głównej - każdy się wypowiada, a potem skleciłbym stronę z ta dyskusją w formie takiej jak w PE.
Run to the bedroom, in the suitcase on the left, you'll find my favorite axe. Don't look so frightened, this is just a passing phase, one of my bad days.

twig

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: twig » 14 kwie 2009, o 23:16

Hmm... Ja mam mieszane uczuci odnośnie pomysłu Norka.

Za:
- sposób prowadzenia dyskusji pozwoliłby na głębsze przemyślenie swojej wypowiedzi jednocześnie uniknęlibyśmy emocjonalnych komentarzy które potrafią sprowadzić rozmowę na manowce
- strona główna ożywiłaby się dzięki takim artykułom

Przeciw:
- po to mamy forum, aby na nim prowadzić dyskusje
- wątpię, czy długie pasaże litego tekstu zainteresują użytkowników strony/forum, którzy sami nie udzielają się na forum (w końcu gdyby interesowało ich nasze zdanie w jakiejś kwestii, to założyliby na forum odpowiedni temat ;) )

Takie dyskusje byłyby o wiele ciekawsze, gdyby nadać im interesującą formę. Gdyby nie ograniczenia techniczne, to forma podcastu byłaby idealna. Sam z chęcią posłuchałbym takich dyskusji - i nie chodzi o to, że odrzuca mnie duża ilość tekstu na ekranie. Werbalna komunikacja jest ciekawsza jeżeli idzie o przekazywanie emocji - żadna emotka nie może się równać pogardliwemu fuknięciu :P

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: Norek » 15 kwie 2009, o 09:36

Bemberg: bez komentarza;
Nie chodzi o Hyde Park w PE, tylko o ostatnio wprowadzone dyskusje które są bardziej pod koniec numeru, możecie rzucić okiem, jest to wymiana zdań na temat konkretnej gry.
Ale skoro mój pomysł nie przeszedł to ok, jak ktoś ma jeszcze coś ciekawego do napisania to pisać i temat zamykam:)

Pozdro :D
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Mailowa dyskusja

Postautor: mendosa » 15 kwie 2009, o 16:10

Taki koncept to ja bym raczej w formie podcastu widział, mejlowanie w ten sposób podważa sens istnienia forum jako takiego, co już podnoszono wcześniej. Inna sprawa, że mnie się wydaje, iż większość dyskutantów na tym forum pisze najczęściej rzeczy głęboko przemyślane, dlatego też tym bardziej nie widzę sensu mejlingu. Aczkolwiek swego czasu praktykowano w wielu redakcjach zajmujących się "giercarnią" takie curiosum, jak "Gamewalker" - kużden jeden redaktor wrzucał swoje trzy grosze, czasem bez ładu, często jednak z sensem - zdarzały się także ciekawe polemiki.

Do dzieła więc - zakładamy tematy na forum i jazda ;) .
N.E.M.O.


Wróć do „Tłumaczenia gier - rozmowy ogólne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości