Konstruktywne przemyślenia...

Bierzcie i piszcie w nim wszyscy :P
n1um3n
Posty: 41
Rejestracja: 16 lut 2009, o 15:06

Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: n1um3n » 1 kwie 2009, o 00:00

Tak sobie siedzę i myślę, bo akurat mnie naszło w przerwie pomiędzy nic nierobieniem, a nic nierobieniem. I tak patrzę a to tu, a to tam... Mendosa zarzucił linkiem do Adventure Zinu i tak się zastanawiam i zastanawiam... Wiem, że na "scenie" jako takiej jestem obrzydliwie krótko, ale wpadł mi do głowy pomysł stworzenia zinu, bo skoro ambicja jest na zrzeszenie całej sceny spolszczeniowej (a przynajmniej tak mi się wydaje), to dlaczego nie zachęcić ludzi do zapoznania się ze zjawiskiem jakim jest amatorskie spolszczanie w formie magazynu? Dałoby to dużo możliwości - choćby możliwość pełnego i dogłębnego recenzowania łatek, tworzenia poradników w formie ciągłej (nie tak jak jest obecnie słowo za słowem, tylko powoli acz systematycznie)... Uważam, że w ten sposób można by było zachęcić więcej ludzi zarówno do używania jak i samego tworzenia spolszczeń.

Wiem, że jako takie medium istnieje strona grajpopolsku.pl, ale czy nie sądzicie, że takie rozwiązanie mogłoby być ciekawe? Być może zin jako taki łatwiej by było wypromować w internecie? I w końcu... Chciałbym coś zrobić dla Was i jednocześnie dla sceny tłumaczeniowej.

Bo pomimo tego, że jestem tu krótko, zżyłem się z wami. Może to dziwnie brzmi w ustach człowieka, który zapina chłopaków gdy się wkurwi:), ale naprawdę urzekło mnie zarówno Wasze towarzystwo, chęć niesienia pomocy jak i twórczy zapał. Chciałbym wnieść coś od siebie do tego małego i wąskiego raczej światka, stąd moja propozycja. Nawet jeżeli uważacie to za głupi pomysł napiszcie, czy zgadzacie się na publikowanie informacji na temat waszych projektów i czy bylibyście w stanie wspomóc (oczywiście w przypadku posiadania większej ilości wolnego czasu) projekt zinu?

Jestem naprawdę zapalony do takiego projektu i chcę wiedzieć, czy zyskałby wśród Was poklask, czy byłby z góry przekreślony. Swoją drogą - jeden numer nikomu chyba nie zaszkodzi ;) .

A teraz czekam na ostrą krytykę i mieszanie mnie z błotem :)

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: mendosa » 1 kwie 2009, o 08:42

Podejrzewam głupi, Prima Aprilisowy dowcip, w który w dodatku zostałem wkręcony - czekaj, Zapinaczu - niech no ja Cię dorwę ;) .

Dobre, tera na poważnie:

Wszyscy chyba wiemy, że od momentu upowszechnienia się internetu, Ziny zostały zmarginalizowane. Z takiego też powodu AZ przeszła online, i również dlatego zawsze stałem na stanowisku, iż najważniejsza jest działalność w sieci, a Zin - owszem, jako przystawka do głównego dania - może istnieć, ale nie musi. Oczywiście - wszelkiej pomocy udzielałem, w razie potrzeby, ale nie kładłem żadnego nacisku na jego powstanie.

Inicjatywa Zinu tłumaczeniowego jest zacna, ale trzeba przedyskutować, co dzięki niej zyskamy.

Musi również być na pokładzie osoba znająca skład (DTP).

Ja bym zaczął od innej koncepcji - wymiana buttonów między witrynami AZ i PCRH.

Tyle chwilowo - a tak w ogóle - mendosa też była kobietą ;) .
N.E.M.O.

twig

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: twig » 1 kwie 2009, o 10:22

Podejrzewam głupi, Prima Aprilisowy dowcip
Dowcip? Nieee... ;)

Co do zinu, to wszystko ładnie, pięknie - tylko co w takim zinie mielibyśmy publikować? Informacje o projektach zapełniłyby pierwszy numer. A co w następnych? Notatki rodzaju: "Projekt ABC wciąż w realizacji, jesteśmy dobrej myśli, oto kilka nowych screenów"?

Tworzenie spolszczeń ma to do siebie, że jest mało spektakularne. Na początku jest nawet ciekawie (ooo! polska czcionka! ooo! polskie menusy!). A później tylko niekończące się pytania: "Kiedy skończycie?"

Pomysł z tutorialami jest fajny. Jak pisałem wczoraj w shoucie - praca u podstaw jest ważna. To co np. mziabowi lub mnie wydaje się banalnie proste dla kogoś niezaznajomionego z programowaniem (czy nawet informatyką jako taką) jest czarną magią i barierą nie do przeskoczenia. Jak to mówią - nikt ze słońcem nie żyje.

Podsumowując: byłoby bardzo miło mieć własny zin, ale uważam, że szybko skończyłyby się nam tematy na kolejne numery.

PS. mendosa - cielaczkiem?

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: Norek » 1 kwie 2009, o 10:26

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby Zin powstawał nieregularnie, nie trzeba wszystkiego wrzucać do jednego numeru, neh? Można dać przecież informacje o starych projektach jak i o nowych, plus zamieścić jeden czy dwa wywiady:) W stylu podziału na "retro spolszczenia" i nowe:D
Na pewno byłoby to ciekawym uzupełnieniem GPP, zwłaszcza jeśli zaznaczymy, że nie będzie on wydawany regularnie:)

Pozdro!
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: bemberg » 1 kwie 2009, o 15:43

No dobra, wszystko ładnie pięknie...
Tylko co masz zamiar tam umieścić i kto to wszystko zrobi?
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
Grahf Wiseman
Tłumaczeniowy męczennik
Posty: 646
Rejestracja: 11 cze 2008, o 22:13

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: Grahf Wiseman » 1 kwie 2009, o 16:05

Podzielam zdanie twiga. Co umieszczalibyśmy w tym zinie?(kto to już inna sprawa - nie dość, że człowiek ledwo co może wygospodarować czas na spolszczenia to jeszcze dodatkowo zin? Który to chyba w .docu byśmy nie wydawali)

Rozumiem, ze to miałoby być coś na kształt "gazetki" Robina? Tyle, że o tłumaczeniach nie ma co pisać. Tutorial - pewnie(sam bym z chęcią poczytał) ale od tego jest strona. Spójrzcie na tematy na forum, newsy itd - robić jeszcze z tego zin? Bez jaj. Chyba byśmy umieszczali tam recki "najlepszych rozmów na forach" xD

Podsumowując jestem na nie - lepiej pakować(o ile jakieś są) materiały w stronę.

Żeby nie było, że gadam od razu na nie i wszystko to dupy - może zaproponuj tematy na powiedzmy 2 numery. takie, które realizowałbyś sam + zrealizowałaby inni użytkownicy.
Run to the bedroom, in the suitcase on the left, you'll find my favorite axe. Don't look so frightened, this is just a passing phase, one of my bad days.

n1um3n
Posty: 41
Rejestracja: 16 lut 2009, o 15:06

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: n1um3n » 1 kwie 2009, o 22:02

Cieszy mnie Wasza nadaktywność i jestem ponownie zaskoczony opiniami, że zin to nie taki głupi pomysł (wybacz Kochatak i bem) :). Co by nam dało zrobienie zinu? Chwilowo nic, jak napisał Norek - byłby dobrym uzupełnieniem naszego portalu tematycznego (no bo chyba tak już można GPP nazywać :) ). Z perspektywy czasu da się tylko określić, czy pomysł był trafiony, czy po prostu zmarnowano mój, Wasz i innych czas oraz nerwy.

Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że jaki taki "biznesplan" czy inne zapędy twórcze powinny być przedstawione już na samym początku. Ale Wy musicie też zrozumieć, że była to potrzeba chwili, żeby zapytać o Wasz stosunek. W związku z wyrażeniem zgody jestem gotowy przystąpić do prac nad moim wizjonerskim projektem :) .

Czego bym sobie życzył w takim zinie? Właściwie, to wszystkiego co związane ze spolszczaniem gier. Od pecetów do konsol i od amatorów do profesjonalistów. A temat do numeru zawsze się znajdzie, wierzcie mi, że nie ma mowy o tym, żeby nie było o czym pisać. No i ponownie odwołując się do Norka - nikt nie mówi, że zin ma się ukazywać co miesiąc.

Czy uważacie, że zin ma za zadanie jedynie informować o tym, co się aktualnie dzieje? Bo mi się jakoś nie wydaje... Od tego są newslettery. Jeżeli nawet jesteście na nie - może macie jakieś propozycje? Co chcielibyście zobaczyć w takim zinie? Artykuły? Nowinki? Wywiady? Poradniki? Recenzje? A może coś zupełnie innego?

Ja zabieram się do rozrysowania własnej koncepcji. Jak tylko skończę jaki taki projekt na papierze i będzie wyglądał w miarę sensownie - od razu Wam go przedstawię.

PS. Projekt zinu jest też dla mnie formą samokształcenia. Marzy mi się robota w redakcji jako dziennikarz, ale od czegoś trzeba zacząć :) . Taki zin, mam nadzieję, przyniesie nam obopólne korzyści.

Awatar użytkownika
Grahf Wiseman
Tłumaczeniowy męczennik
Posty: 646
Rejestracja: 11 cze 2008, o 22:13

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: Grahf Wiseman » 1 kwie 2009, o 22:11

Jeżeli nawet jesteście na nie - może macie jakieś propozycje? Co chcielibyście zobaczyć w takim zinie? Artykuły? Nowinki? Wywiady? Poradniki? Recenzje? A może coś zupełnie innego?
IMHO miejscem na takie rzeczy to strona główna. Tyle.
Po prostu nie wiem co mogłoby się w takim zinie znajdować. Co chciałbym zobaczyć? Nowe narzędzia i tłumaczenie^^ xD Z pustego to i Salomon nie naleje.
Jestem otwarty na wszelkie propozycje - z chęcią pomogę(rzecz jasna bez przesady, nie mam aż tyle czasu) powiedz tylko w czym^^
Run to the bedroom, in the suitcase on the left, you'll find my favorite axe. Don't look so frightened, this is just a passing phase, one of my bad days.

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: bemberg » 1 kwie 2009, o 22:57

A ja wsadzam ręce w kieszenie i poba... i postoje z boku, popatrzę się. Ja wyczuje coś sensownego (lub nie ;P ) to się odezwę.
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Re: Konstruktywne przemyślenia...

Postautor: Norek » 2 kwie 2009, o 13:52

A jeśli spróbować zrobić z tego coś na kształt "podsumowania" bieżących wydarzeń?
Widziałbym to tak, że w takim zinie chętni twórcy informowaliby o postępach prac nad konkretnymi tytułami i wysyłaliby screeny (powiedzmy ekskluzywne:).
Czyli nie dublowanie tego co się pojawiło na stronie, a coś jak suplement do tworzonych tłumaczeń, jakieś dyskusje, itp.
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości