Legend of Grimrock?

Szukasz betatestera, korektora, grafika, itp?
Tutaj napisz ogłoszenie^^
jaszczomp
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2016, o 16:25

Legend of Grimrock?

Postautor: jaszczomp » 17 lut 2016, o 16:07

Cześć, jestem tu nowy.

W ramach pracy magisterskiej chciałbym zlokalizować grę i opisać ten proces. Aktualnie jestem na etapie poszukiwania jakiegoś tytułu, który nie doczekał się lokalizacji. Dziś pomyślałem o Legend of Grimrock, jako że grałem, uwielbiam, i, z tego co czytałem, nie został przetłumaczony. Ale - właśnie - czytałem też, że gra nie została wydana w taki sposób, który sprzyjałby lokalizacji. Dodam też, że nie mam doświadczenia z tłumaczeniem gier od strony technicznej - zawsze dostawałem gotowe arkusze do tłumaczenia, nigdy nie musiałem się dobierać do plików w żaden sposób. Pytanie do Was, czy mając sam egzemplarz gry (bez pomocy ze strony developera) dałoby radę stworzyć takie tłumaczenie? Czy dałbym radę sam to ogarnąć? (pytam tylko i wyłącznie o stronę techniczną, na tłumaczenie mam wystarczająco dużo czasu, żeby dać radę:) ) Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
mendosa
Siedem Niedźwiedzi
Posty: 817
Rejestracja: 11 lis 2008, o 08:24
Grupa: Siedem Diabłów

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: mendosa » 17 lut 2016, o 18:17

Jeżeli masz zamiar wykorzystać swoje prace nad spolszczeniem w celach naukowych, to zdecydowanie doradzałbym kontakt z twórcami lub właścicielami praw autorskich do tego tytułu. W przypadku ich odmowy poszukałbym innego tytułu.

A odpowiadając na Twoje pytanie, przykładowo: http://www.grimrock.net/modding/. Skoro nie miałeś dotąd do czynienia z technicznym aspektem (grzebanie w zasobach gry) tworzenia spolszczeń, polecam znaleźć istniejące narzędzia do danej gry lub silnika współdzielonego przez szereg gier. Jeśli takich nie ma, to pozostaje mieć nadzieję, że tekst jest na wierzchu, w jakimś powszechnie znanym formacie. Gdyby okazało się inaczej, niestety, musisz poszukać pomocy techników.
N.E.M.O.

Awatar użytkownika
Ysska
Kosiarka umysłów
Posty: 103
Rejestracja: 14 lip 2009, o 20:03

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: Ysska » 17 lut 2016, o 20:04

O ile pamiętam, w przypadku Legend of Grimrock twórcy gry byli stanowczo przeciwko amatorskim tłumaczeniom. Choć gdybym miała wskazać, gdzie o tym czytałam, byłby problem.
Na harfach morze gra - kłębi się rajów pożoga -
i słońce - mój wróg, słońce! - wschodzi, wielbiąc Boga.

jaszczomp
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2016, o 16:25

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: jaszczomp » 17 lut 2016, o 21:47

Właśnie na forum twórcy zaznaczają, że gra jest napisana w taki sposób, że z poziomu gracza nie da się dobrać do plików w taki sposób, żeby w pełni zlokalizować grę... ale nic, napisałem do nich. Zobaczymy. Jeśli nie da rady, poszukam innego tytułu. Dzięki za rady!

W sumie, to zapytam jeszcze: kojarzycie może jakieś tytuły, które nie doczekały się jakimś cudem jeszcze żadnej lokalizacji, nawet fanowskiego spolszczenia?

Awatar użytkownika
EvilDoom
Posty: 184
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 10:11
Kontakt:

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: EvilDoom » 18 lut 2016, o 01:18

Jest cała masa takich gier:D Praktycznie z każdego gatunku.

Awatar użytkownika
seraf5
Posty: 181
Rejestracja: 21 sty 2012, o 18:09

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: seraf5 » 18 lut 2016, o 10:44

Mógłbyś zabrać się za coś na UE3, bo w większości gier pliki leżą na wierzchu, w folderze XXXGame\Localization\INT.
Największym problemem może być czcionka, ale jestem pewien, że na forum znajdzie się ktoś, kto by ci pomógł ją wykonać, chociaż zdarzają się tytuły, w których wystarczy zamienić czcionkę gry na jakiegoś Ariala czy MS Gothic i nie trzeba się męczyć.
Od siebie polecam Warp - bardzo ciekawa platformówka logiczna, dużo tekstu nie ma, a wszystkie teksty leżą na wierzchu.

Awatar użytkownika
ridzio
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2013, o 19:07

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: ridzio » 18 lut 2016, o 11:03

Patrząc na dzisiejszą datę do obrony zostało tylko kilka miesięcy (o ile obrona będzie w czerwcu), dlatego nie brałbym się za gry z połaciami tekstu, a raczej skupił się na grze mniejszej. W takim przypadku najrozsądniejsze wydaje się przetłumaczenie jakiejś przygodówki. Ja chętnie zagrałbym po polsku w Aviary Attorney (http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=25925). Wydaje się, że tekstu tam wiele nie ma (przynajmniej w porównaniu do jakiegoś RPG lub RTS). Dodatkowo omijałbym gry starszej daty, bo mogą być problemy techniczne z dodaniem polskiej wersji językowej do gry.

jaszczomp
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2016, o 16:25

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: jaszczomp » 18 lut 2016, o 15:26

Jestem dopiero na 4 roku, więc do obrony jeszcze całe 3 semestry :)

Otrzymałem dziś następującą odpowiedź:

Hi,

Thank you for contacting us. Unfortunately the text is hardcoded in the source code of the game and it's not possible to provide access to it as the source code contains proprietary engine and game code. We will keep localization better in mind for our future projects.


Cóż, pozostaje mi poszukać czegoś innego. Przyznam, że najchętniej zabrałbym się za jakąś przygodówkę lub RPGa, będzie tam wystarczająco dużo tekstu, no i te gatunki są najbliższe moim zainteresowaniom. Dzięki za wskazówkę odnośnie silnika - wcześniej nie pomyślałem, żeby szukać w ten sposób. Gdyby komuś przyszedł do głowy jakiś tytuł, będę wdzięczny - zawsze to jakaś podpowiedź :)

Awatar użytkownika
EvilDoom
Posty: 184
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 10:11
Kontakt:

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: EvilDoom » 18 lut 2016, o 19:15

Zostaje ci szukać jakiegoś technika, co ogarnie dla ciebie jakąś grę. Ewentualnie pisać do twórców lub dołączyć(przejąć) jakiś projekt już z rozpoczętych. Oto przykłady takich projektów.

viewtopic.php?f=9&t=2722
viewtopic.php?f=9&t=2461

jaszczomp
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2016, o 16:25

Re: Legend of Grimrock?

Postautor: jaszczomp » 27 mar 2016, o 22:35

Ja chętnie zagrałbym po polsku w Aviary Attorney (http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=25925).


Wygląda fajnie, a orientujesz się może, jak tam jest z dostaniem się do odpowiednich plików? Dałbym radę ogarnąć to sam?


Wróć do „Pomoc przy projektach”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość