Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Wolna dyskusja na temat gier/tłumaczeń. Komentowanie i opinie jak najbardziej wskazane.
Awatar użytkownika
Norek
Sutek Tłumaczeniowy
Posty: 3011
Rejestracja: 18 maja 2008, o 09:53
Grupa: BezNazwy
Kontakt:

Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: Norek » 20 sty 2012, o 21:34

Chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat.
Jak zapatrujecie się na taką sytuację, gdzie dostępne jest oficjalne spolszczenie (najczęściej na PC, żeby nie powiedzieć "tylko" na PC) i mamy możliwość wrzucenia go do gry na inną platformę, np. PSX, PS2 lub DS.
Oczywiście po przerzuceniu spolszczenia pozostaje jeszcze kwestia czcionki i np. dotłumaczenia relatywnie małej ilości tekstu, ale podstawą jest i tak wersja oficjalna.

Zapraszam do dyskusji. Pamiętając oczywiście o tym, że:
- spolszczenie i tak na inną platformę by się nie ukazało;
- nie zarabiamy na swojej działalności :)
- informacje stosowne znalazłyby się w widocznym miejscu :D
"Tłumaczenie jest łatwe:
po prostu trzeba napisać to samo i tak samo jak autor"

Maria Przybyłowska

Awatar użytkownika
Manuel Czaszka
Konik Manuel
Konik Manuel
Posty: 1823
Rejestracja: 7 lut 2106, o 07:28
Kontakt:

Re: Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: Manuel Czaszka » 20 sty 2012, o 21:37

Ja jestem na nie. Wydawca, np. wersji na PC-ta, wybulił szmal na tłumaczenie do tej właśnie wersji, nie do innej. Co innego gdy wydawca i producent to jedna firma, ale nawet wtedy pozostaje kwestia wykorzystania cudzego tłumaczenia. IMHO fani nie powinni się w to mieszać, i tyle.
Jeśli miałbym zatytułować tę taśmę, to byłoby to "Ostatnia szansa na ewakuację planety Ziemia, nim zostanie przetworzona"

twig

Re: Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: twig » 20 sty 2012, o 21:41

Według mnie, aby użytkownik mógł cieszyć się oficjalnym spolszczeniem gry na platformie, na której ta gra nie została przetłumaczona, musi spełnić jeden warunek - posiadać grę w obu wersjach (czyli po polsku na platformę A i w innym języku na platformę B).

Dlatego jedynym możliwym wyjściem jest przygotowanie narzędzia, które automatycznie przerzuci spolszczenie z jednej wersji na drugą - tak, aby w instalatorze nie znajdowały się pliki oficjalnego spolszczenia.

ffgriever
Posty: 488
Rejestracja: 17 paź 2008, o 15:29

Re: Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: ffgriever » 20 sty 2012, o 21:43

Sprawa śmierdzi. Wydaje mi się, że to już tuż za tą cienką linią. Jeszcze przymknąłbym oko, gdyby wydawca wersji PC i konsolowej był ten sam (wtedy nie uszczuplamy mu zysków, a wręcz przeciwnie)... Tylko takie rozwiązania chyba nie są częste (w takich przypadkach jednak wydają raczej spolszczoną wersję na wszystkie platformy)?

@twig
Robiłem coś takiego ze zangielszczeniem (sfrancurzeniem, zniemczeniem, zhiszpanieniem ^^) FF12IZJS. Potrzebny był obraz japońskiego izjs o dowolna inna wersja językowa gry (+ dotłumaczone brakujące kwestie i menu w oddzielnych plikach)

Awatar użytkownika
bemberg
Reptilianin
Posty: 1184
Rejestracja: 31 maja 2008, o 12:03
Grupa: wsparcia
Kontakt:

Re: Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: bemberg » 20 sty 2012, o 21:44

Zdecydowanie nie. To nic innego jak wyciąganie spolszczeń, znane nam z innych portali. Sytuacja wygląda inaczej w sytuacji narzędzi, opisanych przez twiga.
http://www.wykop.pl/link/2516381/playlo ... omentarzy/
Tłumaczymy w rytmie serca? Prawda o Playloc, BDIP i Tłumaczymy w rytmie serca.

wik1992
Posty: 64
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 16:39

Re: Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: wik1992 » 25 sty 2012, o 17:03

Jestem jak najbardziej za ;]

Awatar użytkownika
Berion
Posty: 598
Rejestracja: 3 cze 2008, o 08:34
Grupa: żadna, freelancer :P
Kontakt:

Re: Oficjalne spolszczenie w grze na inną platformę

Postautor: Berion » 27 sty 2012, o 12:03

Ja również jestem przeciwny.

Wyłącznie instalator który przerzuca dane z jednej wersji do drugiej. Inaczej, to już można rzec, piractwo.
~ Primum non nocere ~


Wróć do „Tłumaczenia gier - rozmowy ogólne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość