Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Problemy w tłumaczeniu? Tu możesz spróbować uzyskać pomoc!
DonVip
Posty: 13
Rejestracja: 8 paź 2023, o 17:11

Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: DonVip » 9 paź 2023, o 17:57

Witam, mam już wypakowane wszystkie pliki z gry (The Room 2) oraz podzielone co jest do przetłumaczenia, a co nie. Problem polega na tym, że nie potrafię zlokalizować pliku czcionki, aby dodać polskie znaki (Gra niestety ich nie wyświetla).

Nie ma żadnego pliku .ttf, znalazłem tylko takie pliki:

→ Arial.font_raw
→ Arial.font_raw.debug
→ Arial.font_raw.fnt
→ Font Texture.tex

Jednak pliki mają po 1KB i nie da się ich w żaden sposób otworzyć. Piszę bo nie mam dużego doświadczenia w tłumaczeniu gier, a już w ogóle jak mogę zlokalizować jak najszybciej czcionkę. Przekopałem te same pliki po kilka razy.

Gdyby ktoś był, co zechciałby pomóc byłbym wdzięczny. Macie na pewno dużo większe doświadczenie niż ja.

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 799
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: ikskoks » 9 paź 2023, o 20:08

Wrzuć te pliki na jakiś serwer hostingowy (mega.nz, google drive itp.) i wstaw tutaj publiczny link do pobrania. Zobaczymy, co jest w środku i może uda się pomóc.

Btw, zły dział, to powinno być w "Technikalia".

bax001
Posty: 133
Rejestracja: 3 sty 2021, o 20:49

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: bax001 » 11 paź 2023, o 12:07

Z tego co widzę, to są 3 tekstury z fontami:
TheRoom_0.tex - zawiera polskie znaki
CaslonAnt_0.tex - brak polskich znaków
SwissaPiccola_0.tex - brak polskich znaków

DonVip
Posty: 13
Rejestracja: 8 paź 2023, o 17:11

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: DonVip » 11 paź 2023, o 16:15

Z tego co widzę, to są 3 tekstury z fontami:
TheRoom_0.tex - zawiera polskie znaki
CaslonAnt_0.tex - brak polskich znaków
SwissaPiccola_0.tex - brak polskich znaków
Witam. Sprawdzałem te pliki już wcześniej, jednak IrfanView z wtyczka dds wyświetla mi tylko czarny ekran, po zmianie "tła" na inny kolor wyświetla mi się dokładnie taki kolor, jaki wybrałem, bez żadnych liter, a gdy odpalam te pliki za pomocą GIMPA z wtyczka dds to wyskakuje mi przezroczyste tło.

Masz jakiś inny program do otwierania tego typu plików, aby móc dokładnie zobaczyć, co się w nich znajduje i ewentualnie ich edycji?

To będzie moje drugie spolszczenie w życiu, dlatego potrzebuję pomocy teraz, żeby w przyszłości szybciej tworzyć spolszczenia i móc pomagać robić to innym.

Dzięki za dokładny opis plików.

DonVip
Posty: 13
Rejestracja: 8 paź 2023, o 17:11

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: DonVip » 11 paź 2023, o 16:26

Wrzuć te pliki na jakiś serwer hostingowy (mega.nz, google drive itp.) i wstaw tutaj publiczny link do pobrania. Zobaczymy, co jest w środku i może uda się pomóc.

Btw, zły dział, to powinno być w "Technikalia".
Dzięki, następnym razem będę wiedział.

Na razie nie wrzucam plików, dzięki postowi "bax001" już wiem dokładnie gdzie jest czcionka, tylko chyba mam złe programy do wyświetlania i edycji plików, a z pierwszą częścią The Room nie było takiego problemu xD No ale nie ma się co dziwić, jedynka to Unity 4, a dwójka to już Unity 5, spodziewałem się, że będzie inaczej, ale nie pomyślałbym, że programy mnie zrobią w konia, skoro w 1-ce pokazywało mi wszystko xD

No, ale dopiero zaczynam się w tym zagłębiać.

bax001
Posty: 133
Rejestracja: 3 sty 2021, o 20:49

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: bax001 » 11 paź 2023, o 16:28

Pobaw sie kanałami RGB, bo w kazdym kanale jest inna pula znakow. Ja patrzylem w Photoshopie z dodatkiem nvidii do plikow DDS.
PS. W Gimpie też ładnie pokazuje jak wyłączysz kanał alfa. Ogólnie to do edycji wejdz w Kolory->Składowe->Rozłóż, to utworzy ci warstwę z każdego kanału (a po edycji analogicznie, tylko opcja złożenia)

NieMamPomysłuNaNazwe
Posty: 65
Rejestracja: 1 maja 2020, o 13:49

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: NieMamPomysłuNaNazwe » 11 paź 2023, o 16:40

Dlaczego nie możesz po prostu wrzucić gdzieś tymczasowo tych plików?

DonVip
Posty: 13
Rejestracja: 8 paź 2023, o 17:11

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: DonVip » 11 paź 2023, o 19:11

bax001 - Dla pliku TheRoom_0.tex działa tak jak piszesz. Wystarczy wyłączyć kanał alfa oraz dwa inne, ale w przypadku dwóch następnych plików, mam ciągle czarny ekran, nie wiem o co chodzi, nie pokazuje mi nic, ani w Gimpie, ani w PS.

Plug-in do Gimpa mam taki → v3.0.1 https://code.google.com/archive/p/gimp-dds/
Do PS niestety nie pamiętam skąd pobierałem, ale tak jak w przypadku Gimpa - TheRoom_0.tex można rozbić na kanały i wszystko ładnie widać.

NieMamPomysłuNaNazwe - No mogę wrzucić, nie ma problemu. Wolałbyś wypakowane już pliki i spakowane w .rar, czy wypakujesz sobie sam?


P.S. Dobra, ogarnąłem. Teraz widać czcionkę we wszystkich 3 plikach. Okazało się, że gdy wypakowywałem tym programem: UnityAssetsExplorer v1.5 to nie chciał pokazać. Wypakowałem jeszcze raz te pliki, jednak przez UnityEX 1.10.4.6 i wyszło wszystko cacy.
Już przy spolszczaniu pierwszej części ten program UnityEX wydawał się dużo lepszy do takich robót i jednak się nie pomyliłem. Także dzięki za info i pozdrawiam serdecznie!

Hikooo
Posty: 39
Rejestracja: 3 cze 2023, o 01:38

Re: Jak znaleźć czcionkę, którą wykorzystuje gra?

Postautor: Hikooo » 21 paź 2023, o 16:58

bax001 - Dla pliku TheRoom_0.tex działa tak jak piszesz. Wystarczy wyłączyć kanał alfa oraz dwa inne, ale w przypadku dwóch następnych plików, mam ciągle czarny ekran, nie wiem o co chodzi, nie pokazuje mi nic, ani w Gimpie, ani w PS.

Plug-in do Gimpa mam taki → v3.0.1 https://code.google.com/archive/p/gimp-dds/
Do PS niestety nie pamiętam skąd pobierałem, ale tak jak w przypadku Gimpa - TheRoom_0.tex można rozbić na kanały i wszystko ładnie widać.

NieMamPomysłuNaNazwe - No mogę wrzucić, nie ma problemu. Wolałbyś wypakowane już pliki i spakowane w .rar, czy wypakujesz sobie sam?


P.S. Dobra, ogarnąłem. Teraz widać czcionkę we wszystkich 3 plikach. Okazało się, że gdy wypakowywałem tym programem: UnityAssetsExplorer v1.5 to nie chciał pokazać. Wypakowałem jeszcze raz te pliki, jednak przez UnityEX 1.10.4.6 i wyszło wszystko cacy.
Już przy spolszczaniu pierwszej części ten program UnityEX wydawał się dużo lepszy do takich robót i jednak się nie pomyliłem. Także dzięki za info i pozdrawiam serdecznie!
Ja do unity jako alternatywę do UnityEx polecam UABEAvalonia. UnityEX jest płatny i teraz dużo kosztuje (paypal: 120$), a Avalonia działa tak samo i ponoć lepiej radzi sobie z nowymi grami. A i interfejs jest o wiele lepszy, jak dla mnie. Także w przyszłości polecam spróbować tego programu. W avalonia, aby eksportować lub zaimportować tekstury, czcionki, itp. należy użyć przycisku "plugins" jak coś.


Wróć do „Kwestie językowe”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości