[PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Tu możesz się pochwalić swoimi dokonaniami.
KISSbestfan
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwie 2024, o 21:00

[PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: KISSbestfan » 15 kwie 2024, o 18:36

Dzień dobry wszystkim,

To moje pierwsze ukończone spolszczenie, do gry "RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt" na konsolę PlayStation.

Jest to port gry z PC o tym samym tytule, który u nas jest dobrze znany - ukazał się zlokalizowany jako "Skoki Narciarskie 2002 Polskie Złoto" i reklamowany był twarzą Adama Małysza. U sąsiadów rolę tą pełnił Martin Schmitt, ponadto poza grą na PC otrzymali także grę na ciągle wówczas popularne pierwsze PlayStation.

Rozgrywka jest prosta i bliźniaczo podobna do tej z PC, z tą różnicą, że tym razem sterujemy kontrolerem zamiast myszką. Sama gra niestety jest sporo uboższa, zarówno pod względem graficznym, jak też i oprawy dźwiękowej - w przeciwieństwie do wersji z PC, w tej grze nie ma komentarza głosowego.
Wybrałem ten tytuł z uwagi na niewielką ilość tekstu i łatwy dostęp do wszystkich linii dialogowych. Przystępując do tłumaczenia byłem kompletnie zielony w temacie, jednakże okazało się, że wystarczy jedynie jakiś prosty hex editor, by dostać się do tekstu.
Niestety twórcy gry nie korzystali z łatwych rozwiązań, w kwestii umieszczania w grze tekstur i innych rzeczy, przez co podmieniony jest jedynie sam tekst, na ekranie tytułowym wita nas nadal Martin Schmitt. Nie byłem w stanie podmienić także specjalnych znaków niemieckich na nasze, jednakże nie przeszkadza to w graniu.

Domyślnym językiem w grze jest niemiecki. Po zaaplikowaniu patcha gra uruchamia się od razu w wersji Polskiej. Można opcjonalnie zmienić język na angielski, choć nie ma to większego sensu, bo jest on obecny w grze i bez patcha.

Patch jest w formacie xdelta, w paczce zawarty jest też patcher. Z tego co mi wiadomo, była jedynie jedna wersja gry, więc nie powinno być problemu z zaaplikowaniem patcha.
Razem z grą spędziłem co nieco czasu na testowaniu i nie znalazłem żadnych nieprzetłumaczonych kwestii - przetłumaczyłem nawet błędy zapisywania gry na karcie pamięci i dodatkowe opcje formatowania karty. Jeśli jednak coś znajdziecie, proszę o wyrozumiałość, gdyż był to mój pierwszy projekt.

Specjalne podziękowania dla użytkownika ikskoks, dzięki któremu rozpocząłem tą przygodę z tłumaczeniem gier! Bez jego pomocy dalej stałbym w miejscu.

Spolszczenie dostępne jest pod linkiem poniżej:
https://drive.google.com/file/d/1NsNbGh ... drive_link

Kilka screenshotów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Okładka gry mojego autorstwa - jest dość prosta, ale nie jestem grafikiem komputerowym. Okładka stylizowana na wydania PlayStation 2, gdyż wszystkie gry w mojej kolekcji są oprawione właśnie w takie okładki.
Obrazek

Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze nieraz, bo mam w planach tworzyć kolejne spolszczenia do gier na PlayStation, których niestety powstało niewiele, a ich lwia część to właśnie spolszczenia nieoficjalne.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej zabawy ze skokami narciarskimi!

Awatar użytkownika
ikskoks
Nadzieja polskiego romhackingu
Posty: 799
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:10
Grupa: LocMakers
Kontakt:

Re: [PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: ikskoks » 15 kwie 2024, o 19:55

Gratulacje :)

goliat
Posty: 124
Rejestracja: 6 cze 2021, o 08:44

Re: [PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: goliat » 15 kwie 2024, o 20:32

Gratulacje za pierwszy ukończony projekt.

Awatar użytkownika
Action
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:46

Re: [PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: Action » 22 kwie 2024, o 17:42

Gratki ukończonego tłumaczenia! Mimo to, jest jedno "ale" :D
Patch jest w formacie xdelta, w paczce zawarty jest też patcher. Z tego co mi wiadomo, była jedynie jedna wersja gry, więc nie powinno być problemu z zaaplikowaniem patcha.
Racja, istnieje jedna wersja gry, ale mam wrażenie graniczące z pewnością, że tłumaczenie powstało w oparciu o zripowanego dumpa (bez muzyki i części dźwięków). :D Suma MD5 pierwszej ścieżki oryginalnej kopii wynosi 0db8f0a7139a333a78339d1d5899ef4a ;)

KISSbestfan
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwie 2024, o 21:00

Re: [PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: KISSbestfan » 26 kwie 2024, o 14:01

No masz, w sumie przy pierwszym tłumaczeniu musiało coś pójść nie tak.

Dziękuję za uwagę, bo chyba wiem nawet dlaczego tak się stało. Prawdopodobnie winne jest temu to, że grę przekonwertowałem do ISO, bo myślałem, że w ten sposób będę miał obraz do emulacji i łatwo wypakuję wszystko za pomocą WinRAR. W efekcie i tak korzystałem potem ze standartowego BIN i CUE oraz CDMage.

Muszę o tym pamiętać przy robieniu kolejnego spolszczenia.

Jednakże, gdy zaaplikowałem patch na wersję z muzyką, to wszystko na szczęście nadal gra.

Awatar użytkownika
Action
Posty: 19
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:46

Re: [PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: Action » 26 kwie 2024, o 15:42

Udostępnisz w takim razie poprawioną łatkę? Bo przy tej DeltaPatcher się drze informując o niezgodności pliku :P

Awatar użytkownika
RustDragon
Posty: 62
Rejestracja: 5 wrz 2014, o 14:00

Re: [PSX] RTL Skispringen 2002 mit Martin Schmitt

Postautor: RustDragon » 28 kwie 2024, o 07:38

No masz, w sumie przy pierwszym tłumaczeniu musiało coś pójść nie tak.

Dziękuję za uwagę, bo chyba wiem nawet dlaczego tak się stało. Prawdopodobnie winne jest temu to, że grę przekonwertowałem do ISO, bo myślałem, że w ten sposób będę miał obraz do emulacji i łatwo wypakuję wszystko za pomocą WinRAR. W efekcie i tak korzystałem potem ze standartowego BIN i CUE oraz CDMage.

Muszę o tym pamiętać przy robieniu kolejnego spolszczenia.

Jednakże, gdy zaaplikowałem patch na wersję z muzyką, to wszystko na szczęście nadal gra.
Poprawione czy nie? ^^


Wróć do „Projekty ukończone”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość